Den Země v Žatci: Programu pro děti se zúčastnil i ministr životního prostředí

Stovky dětí, hlavně těch z mateřských škol, přilákal 20. dubna do Klášterní zahrady tradiční Den Země. Městský úřad v Žatci společně s dalšími partnery připravil pro děti bohatý program. Význam žateckého Dne Země zvýšil ministr životního prostředí Richard Brabec, který se části programu také zúčastnil.

lesníkProgram v Klášterní zahradě tvořilo více než dvacet stanovišť. Den Země dětem ukazoval, co všechno se životem na planetě souvisí a že je nutné si životní prostředí chránit, ale také je vhodné spolupracovat nebo si vzájemně pomáhat. Dětem se tak věnovali hasiči, policisté, záchranáři, vojáci, lesníci, ekologové, úředníci i pracovníci vězeňské služby. Věznice z Nového Sedla totiž Žatci pravidelně dodává výrobky, které odbor životního prostředí či městská policie využívají pro své preventivní aktivity – část těchto výrobků byla k vidění i u Kapucínského kláštera.

Malí hosté Dne Země si vyzkoušeli třídění odpadu. Poznávali ptáky, zvířata či stromy na pracovišti Lesů ČR. Zkoušeli si oživování u záchranářů nebo střílení u vojáků. Prohlíželi si králíky žateckých chovatelů. Obdivovali také dovednost cvičených psů při překonávání překážek nebo při hledání ukrytých věcí. Nejvíc ovšem pokukovali po nafukovací trampolíně, která je lákala už od jejich příchodu.

S Dnem Země, který jako hlavní pořadatelka připravila Alena Kubíčková z odboru životního prostředí žatecké radnice, nejvíc souvisí právě ochrana životního prostředí. Právě proto zvýšil význam celého programu ministr Richard Brabec, jenž má tuto oblast na starost ve vládě.

V Žatci se jako porotce například zapojil do hodnocení soutěže mateřských škol. Děti v minulých týdnech tvořily z odpadů, jako jsou plastové lahve, víčka nebo krabičky, různé výrobky, jež odpovídaly názvu soutěže Co se děje v trávě. Ministra životního prostředí zaujaly zejména díla, která upozorňovala na psí exkrementy, jež obtěžují řadu lidí, nebo klíště, které hrozí lidem při návštěvě lesa. Richard Brabec ovšem pochválil všechny dětské výtvory. „Jsou to krásná dílka. Musím zavzpomínat na svá dětská léta a také s hořkostí konstatovat, že něco tak hezkého bych nikdy nevyrobil,“ prohlásil sebekriticky ministr.

Z Klášterní zahrady se přesunul do Chrámu chmele a piva, kde se setkal se starosty ze Žatecka, aby s nimi jednal o dalších problémech, které se týkají ochrany životního prostředí. „Poslední rok objíždím republiku a připadám si trochu jako obchodník s vodou. Oblast Žatecka a Lounska je oblast suchá, my jsme připravili na ministerstvu životního prostředí celou řadu programů, jak udržet vodu v krajině. Jak pomoci starostům zajistit nové zdroje pitné vody, popřípadě zajímavé věci typu domácích čistíren odpadních vod,“ řekl ministr R. Brabec.

pesparohyželvazbraněkrálíci

soutěžtřídění