Kapucínský klášter se má změnit ve spolkové i robotické centrum

Tisková zpráva: Rada města Žatce na svém jednání 15. května schválila rozpočtovou změnu 206 tisíc Kč, díky které město hodlá financovat žádost o dotaci a studii proveditelnosti na akci „Polyfunkční a spolkové centrum – Regionální technologické centrum robotiky v objektu Kláštera kapucínů v Žatci“.

Budova kapucínského klášteraJde o jeden z kroků, které mají vést k rekonstrukci objektu bývalého kapucínského kláštera. Náklady na jeho rekonstrukci jsou předběžně odhadované na 30 milionů Kč. Žatec chce na rekonstrukci získat dotaci z IROP, konkrétně z výzvy 74 s názvem Rozvoj infrastruktury polyfunkčních komunitních center. Povinná spoluúčast města by byla 10 procent celkových nákladů.

Kapucínský klášter nabízel Žatec v minulosti k prodeji, ale neúspěšně. Chátrající objekt zároveň město zachraňovalo, když zaplatilo z vlastních a dotačních prostředků opravu střechy. V rámci dotačního projektu Chrám Chmele a Piva také došlo k rekonstrukci klášterní zahrady.

Nyní Žatec plánuje nové využití samotného kláštera. To vychází z potřeby žateckých spolků, kterým chybí místo, kde by se mohly scházet. „Klášter by mohl plnit funkci spolkového domu. Plánujeme v něm asi deset kluboven, kde by se spolky mohly scházet, a dvě společenské místnosti, vhodné třeba pro výroční členské schůze spolků. Všem by sloužilo také zázemí včetně jednoduchého občerstvení,“ popsal část možného využití kláštera městský architekt Jiří Vaníček, který je autorem studie využití kláštera. Město bude ještě letos vybírat autora projektové dokumentace, bez níž nelze žádat o dotaci.

Vedle funkce spolkového domu by byl klášter využíván i jako technologické centrum robotiky. To souvisí s průmyslovou zónou Triangle na žateckém letišti, kde se moderní technologie využívají. „V dopoledních hodinách by mohlo centrum sloužit školám nebo školkám. Děti by si tam hrály s robotickými stavebnicemi, učily se sestavovat a ovládat roboty. Odpoledne by pak prostory sloužily zmíněným spolkům,“ vysvětlil Jiří Vaníček.

Rekonstruované prostory kláštera by přitom bylo možné využívat i pro širokou veřejnost k dalším aktivitám – jako hudební zkušebny, místo pro obchodní jednání pro podnikatele, kteří nemají vlastní vhodné zázemí, nebo i pro výstavy žateckých škol.

Bylinková zahrada nad klášterem už nyní zve k prohlídce a odpočinkuOpravená zahrada vedle kláštera slouží různým akcím

Vytvořeno: 18. 5. 2017
Poslední aktualizace: 18. 5. 2017 13:32