Oběti náletu z dubna 1945 mají pomníček díky manželům ze Žatce

Památník obětem náletu z konce druhé světové války vznikl u vlakového nádraží Žatec – západ. Díky iniciativě manželů Sajdlových je ve městě pietní místo, jež připomíná oběti náletu spojeneckých letadel 16. dubna 1945. Pomníček stojí v upraveném parčíku vedle nádraží.

pomník„Chtěli jsme připomenout událost, která se tu stala. Pár dní před koncem války tady zahynuly dvě desítky lidí, Čechů i Němců,“ připomněl událost František Sajdl.

Za druhé světové války byl Žatec spíš klidným týlovým městem, proto zde byly také válečné lazarety. Shození dvou bomb 16. dubna před 72 lety bylo spíše náhodné. „Letadla přelétala nejspíš od Mostu, kde bývala častým terčem náletů chemička, na Plzeň, kde byla zbrojovka. Tady na ně někdo vystřelil. Jedno z letadel se vrátilo a shodilo dvě bomby. Jedna zničila nádraží, druhá spadla za ně,“ vyprávěl při odhalení památníku F. Sajdl.

Mezi obětmi byla třeba dívka ze Žatce, lidé z Podbořanska a několik vojáků. Dodnes si na nálet pamatuje František Schrödl, který tehdy jako šestileté dítě přijel s babičkou z Kaštic vlakem za tetou. V době náletu se na náměstí ukryli do podzemního krytu, ale brzy zase mohli vyjít ven. „Do obchodu k tetě přišli nějací postarší manželé a vyprávěli, že západní nádraží je zničené. Bylo to hrozné, my pak museli čtrnáct kilometrů jít domů pěšky, protože vlaky nejezdily,“ vzpomínal F. Schrödl.

O tragické události ze samotného konce války si pamětníci v Žatci jen vyprávěli. Teprve před půldruhým rokem začali manželé Sajdlovi sbírat podrobnější informace, od listopadu připravovali památník. Ten zajistilo město Žatec ve spolupráci s Českými drahami, na jejichž pozemku malý pomníček stojí, a dvěma soukromými firmami, které okolí upravily.

manželépamětník

Vytvořeno: 18. 4. 2017