Žatec si od zápisu do UNESCO slibuje zájem turistů, příliv peněz i oživení centra

Tisková zpráva: Třináctým místem v Česku, které bude zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO, může být Žatec. O jeho zapsání do prestižního seznamu se začne rozhodovat příští rok. Definitivní rozhodnutí může padnout už v roce 2018, ale i později. Žatec by byl prvním místem na sever i západ od Prahy, který by se na seznam dostal, a tedy i prvním v Ústeckém kraji.

Budova městské knihovny se díky dotaci opraví ještě letosJedinečnost „Žatce – města chmele“ tkví v jeho souboru dochovaných památek na pěstování, zpracování a obchodování s chmelem. Součástí nominace je spojené velké území městské památkové rezervace a městské památkové zóny a rovněž jedna z dominant města, Dreherův pivovar, který byl v roce 2015 prohlášen za kulturní památku.

O přijetí Žatce na seznam budou rozhodovat zástupci UNESCO. Hodnotící komisaři budou do města jezdit tajně i oficiálně už od letošního roku. „Jestli už nějaká prověrka proběhla, o tom nic nevíme, tyto informace se nesdělují. I v případě oficiální návštěvy se o ní dozvíme až dva nebo tři dny dopředu. Ale máme zprávy, že komisaři UNESCO už se po světě pohybují,“ řekl místostarosta Žatce a manažer města pro UNESCO Jaroslav Špička.

Aby Žatec uspěl v hodnocení komisařů a na seznam UNESCO se dostal, přijalo vedení města řadu kroků. Jednak systematicky pracuje nebo podporuje opravy historických i chmelařských památek, protože vizuální dojem je pro hodnotitele důležitý. Zároveň vznikly tři pracovní skupiny, jež mají různým způsobem kandidaturu podporovat.

První skupina se věnuje propagaci. Jde například o představování Žatce na veletrzích nebo přípravu internetových stránek o chmelu, Žatci a UNESCO. „Musíme ale nejen představovat Žatec navenek, ale také vysvětlovat místním lidem, že to není špatné rozhodnutí a že to nejsou zbytečně vyhozené peníze. Už to, že jsme na indikativním seznamu a uvažuje se o našem zápisu, tak nám přináší finance. Bez toho bychom nedostali například dotace na rekonstrukci městské knihovny nebo radnice. Jestliže ale nyní díky tomu můžeme mít dotace 12 až 15 milionů korun ročně, po zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO by to mohla být ročně stejná částka, ale v eurech,“ uvedl Jaroslav Špička. Zároveň zkušenosti z Třebíče nebo Kutné Hory ukazují, že zájem turistů vzroste po zápisu do UNESCO třeba desetinásobně – z toho budou profitovat i podnikatelé, živnostníci a díky rozšíření služeb v konečném důsledku i obyvatelé Žatce. Může to také přivést nové investory a oživit historické centrum města.

Druhá skupina se zaměřuje na chmelařské objekty a památkovou péči. Jejím cílem je například hledat nové využití pro staré objekty. „Snažíme se například hledat investory. Konkrétní výsledek už máme: soukromí investoři koupili objekt na Nerudově náměstí, který bude sloužit pro zaměstnance Nexenu. Budou tam byty, ale také společné stolování, na které jsou Korejci zvyklí,“ řekl J. Špička. Do této kategorie snahy města patří také snaha zachránit Dreherův pivovar. Dlouhodobým záměrem má být nejprve odkoupení celého areálu, protože nepatří městu. Následně pak najít investora, který by zajistil opravu i využívání. „Chceme, aby se tam vrátilo to původní, tedy vaření piva,“ řekl místostarosta.

Třetí skupina je edukační a její snaha směřuje svým způsobem také k propagaci Žatce v UNESCO, ale mezi dětmi a studenty. Zaměřuje se na vzdělávání učitelů, kteří pak historii i chmelařské tradice budou předávat svým žákům. Konkrétně to může být formou pracovních listů, workshopů nebo projektů zaměřovaných na různé věkové skupiny dětí.

Dotaci na radnici může město získat díky kandidatuře do UNESCOZapsání do UNESCO by pomohlo opravit i další chmelařské objektyZapsání do UNESCO by pomohlo opravit i další chmelařské objekty

Vytvořeno: 17. 5. 2017
Poslední aktualizace: 17. 5. 2017 12:08