3. ročník soutěže Tvoříme z odpadu pro mateřské školy

Tvoříme z odpaduOjedinělou soutěž s ekologickým zaměřením pro mateřské školy pořádá už třetím rokem Městský úřad Žatec. Letos se do výtvarné soutěže s názvem Tvoříme z odpadu zapojilo všech sedm mateřských škol v Žatci, dohromady připravily 28 knížek nebo leporel na téma Chmel. Všechny práce jsou od úterý k vidění v informačním centru Chrámu Chmele a Piva v Žatci, kde budou vystavené až do 11. května.

„Podmínkou soutěže je použití materiálů z vytříditelných druhů odpadu, jako jsou například plasty, víčka od PET lahví, papír či kousky textilu. Zadání bylo, aby dílo mělo podobu knížky nebo leporela, tématem je pak pro letošní rok chmel,“ popsala soutěž Alena Kubíčková z odboru Stavební a vyvlastňovací úřad, životní prostředí.

Na tvorbě jednotlivých děl se podílely jak děti ze žateckých mateřských škol, tak i jejich učitelky. Práce byly většinou kolektivním dílem i proto, že některé činnosti, jako svazování velkých desek leporela nebo použití tavné pistole, by pro předškoláky nebyly bezpečné. Výsledky jsou velmi originální. „Všechny mateřské školy se s úkolem vyrovnaly výborně a díla dodaná do soutěže jsou nádherná a originální,“ chválila Alena Kubíčková.

Součástí výstavy v infocentru chrámu je také označená bedýnka, do které návštěvníci mohou vhazovat své hlasy a volit výrobek, který se jim nejvíc líbí. Hlasování vybere nejlepší dílo z každé mateřské školy, takže sedm nejúspěšnějších z veřejného hlasování postoupí do druhého kola. V něm celkového vítěze vybere porota. Výsledky budou vyhlášeny na začátku nového školního roku v rámci sportovního dopoledne pro děti na atletickém stadionu Mládí.

Smyslem soutěže, jakou nepořádá žádné město v širokém okolí, je ukazovat už předškolákům, že třídění odpadu je důležité, ale navíc může být i zajímavé. Proto město zvolilo hravou formu soutěže, aby přirozenou cestou vedlo k třídění odpadu a ekologické výchově už nejmladší obyvatele.

Soutěž Tvoříme z odpadu probíhá letos třetím ročníkem. V loňském roce probíhala prezentace soutěžních prací na téma Co se děje v trávě i v rámci Dne Země v zahradě u Kapucínského kláštera.

Hlasování se zúčastnil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Podobné akce, které vedly předškoláky k třídění odpadu, už se ale konaly i čtyři roky předtím. To se pořádaly soutěže třeba ve sbíru hliníku nebo víček od plastových lahví.

Tvoříme z odpaduTvoříme z odpaduTvoříme z odpadu

Vytvořeno: 12. 4. 2018
Poslední aktualizace: 12. 4. 2018 09:12