Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Chci netopýra! Přání překvapilo pošťáka v muzeu

Typ: ostatní
betlémVýrobu vánočních ozdob, zvyky a pověry, psaní a razítkování dopisu Ježíškovi, ale také vánoční hru o Ježíškovi v Betlémě přinesl dnešní program s názvem Staročeské Vánoce v zahradě žateckého muzea. Dopolední čas využily k návštěvě hlavně školky, odpoledne pak chodily do muzejní zahrady s dětmi rodiče a prarodiče.

Ač se při programu, připraveném s Agenturou Modua, bavili i dospělí, určený byl hlavně pro děti. „Foukej na skořápku se svíčkou, ale opatrně, aby skořápka plula, ale svíčka nezhasla. Tak, to je ono. A teď si můžeš něco přát!“ radil jeden z kostýmovaných členů agentury jedné dívence.

Podobně komunikoval i s dětmi ze školky. Aby si zvyků užilo co nejvíce dětí, byly některé upravené. Tradičně se totiž skořápka se svíčkou jen pouští a čeká, kam dopluje sama. Foukání do skořápky, které má hlavně děj urychlit, ale také není špatně. „Zvyky jsou různé podle krajů, takže se nedá říci, že je to nebo ono špatně. A nám to dává možnost různých variant, aby to děti víc bavilo,“ vysvětlil muž v kostýmu, který si pak zahrál také ve hře o Ježíškovi.

Zájem dětí byl také o výrobu ozdob, zvoničku nebo dopis Ježíškovi. Ten si děti mohly orazítkovat u skutečného pošťáka. „Děti mě tady v Žatci i překvapily. Že chtějí auto, robota, to je normální. Ale tady jsem se dozvěděl, že je zájem i o netopýra. Jen nevím, co by s ním doma dělali,“ usmíval se pan pošťák.

Muzeum se otevře i na Štědrý den

Staročeské Vánoce zpestřily tradiční předvánoční program v muzeu. Jeho hlavní součástí je výstava o lidových zvycích Až opadá listí. Zdaleka ale nejde o jedinou předvánoční nabídku muzea.

Ve Staré papírně se 14. až 16. prosince koná Vánoční jarmark.

V Křížově vile pořádá muzeum představí Živý Betlém (18. prosince v podání ZŠ Petra Bezruče) a děti z Liběšic zahrají 19. prosince pohádku O dvanácti měsíčkách.

A v hlavní budově muzea v Husově ulici se 19. prosince koná akce Pojďme to zabalit, která ukáže nejen balení dárků, ale také zdobení perníčků nebo modelování z marcipánu.

A muzeum je otevřené dokonce i na Štědrý den od 13 do 17 hodin. V hlavní budově je možné navštívit výstavu Až opadá listí, jejíž součástí je i zkoušení některých vánočních zvyků. V Křížově vile bude ve stejný čas zpřístupněná výstava spojená s hrou S Marobudem do Betléma.

betlém


Vytvořeno: 7. 12. 2017
Poslední aktualizace: 7. 12. 2017 16:05
Autor: Tomáš Kassal