Chmelařské komíny se stanou cílem vědeckého průzkumu

Akce „Mávání vlajkami na komínech“ se vrátila do Žatce! Dne 28. října 2021 se na žateckých komínech opět rozevlály státní vlajky na oslavu vzniku samostatného státu a k připomínce ojedinělého žateckého stavebního dědictví.

Vlajky vyvěsili členové komínářského svazu na 8 chmelařských komínů na žateckém Pražském předměstí, za což patří dík jim i majitelům komínů.

Komíny chmelařských skladů, které převážně sloužily k odvodu sirných zplodin vzniklých při konzervaci chmele, se v Žatci dochovaly v nebývale početném souboru. Jejich množství v minulosti ovlivnilo dokonce samotný proces síření chmele: v době největšího chmelařského rozkvětu se muselo sířit podle čísel popisných, kdy se střídaly sudé a liché dny, aby se ve městě mohlo vůbec dýchat. Panorama tzv. lesu komínů je neodmyslitelně spjato s vizuálním obrazem města a je také jedním z důvodů, proč Žatec usiluje o zápis na Seznam světového dědictví.

Město Žatec chce toto jedinečné dědictví zachovat, a proto jako první krok zvolilo odborné prozkoumání všech komínů, které bude hrazeno z dotace v příštím roce. Výsledky průzkumu napomohou vlastníkům vyhodnotit stav zachování a statické podmínky objektů. Na průzkumu se budou podílet odborníci, kteří se továrními komíny přímo zabývají.

A právě díky spolupráci s těmito odborníky a zástupci Svazu českých komínářů se podařilo oblíbenou akci s máváním vlajek obnovit. Doprovodný program proběhl v Chrámu chmele a piva, kde byla prezentována panelová výstava o nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam UNESCO.

Další akce, která představí další zajímavý fenomén chmelařského dědictví, se připravuje na konec listopadu a bude zaměřena na představení výsledků vědeckého průzkumu chmelařských půd měšťanských domů. Olga Bukovičová

Datum vložení: 28. 10. 2021 14:49
Datum poslední aktualizace: 28. 10. 2021 14:50