Turistické informační centrum od 26. 9. 2019 přesunuto do nových prostor, nám. Svobody čp. 149.

Dluhy jsou jako časovaná bomba. Její zneškodnění potrvá roky

Ilustrační fotoDluhové zatížení občanů a exekuce na jejich majetek jsou jedním z velkých problémů Žatce. Podle údajů Exekutorské komory za rok 2017 bylo 2642 obyvatel města v exekuci, což znamenalo přes 16 procent všech obyvatel a 17. místo v celém Ústeckém kraji. Dluhy a exekuce jsou také jedním z důvodů, proč Žatec navázal spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování (ASZ).

Komu by tato spolupráce mohla pomoci? Konkrétně třeba rozvedené mamince dvou dětí, jejichž otec měl potíže s alkoholem. Svou situaci řeší za pomoci Sociálního centra pro rodinu. „Těch problémů byla celá řada. Když jsme je postupně začali rozmotávat a řešit, prioritou přitom bylo bydlení, objevily se i velké dluhy, které na maminku dopadly kvůli rozvodu,“ popsala složitý případ Lenka Mangová Mottlová ze Sociálního centra pro rodinu, které má kvůli dluhům ročně asi tři stovky nových kontaktů.

Přes veškerou snahu ale nebylo možné dluhy samoživitelky vyřešit až do konce přímo v Žatci. Problém totiž vyřeší oddlužení neboli insolvence, o ni ale musí žádat buď advokát či insolvenční správce, což jsou placené služby a odborníci jsou přetížení. Nebo akreditovaná poradna, která to provádí zdarma, ale v okrese je taková pouze v Lounech. A je rovněž přetížená. „Díky podpoře Agentury pro sociální začleňování by Žatec mohl získat peníze na akreditovanou poradnu, která tu chybí,“ vysvětlila L. Mangová Mottlová.

V Žatci funguje celá řada poraden, center, služeb, většinou jsou to neziskové organizace. Potýkají se ale s nedostatkem financí a kvalitních pracovníků. Díky spolupráci s ASZ by mohly získat finanční podporu na své projekty, které budou reagovat na potřeby obyvatel města.

Důležité je si uvědomit také to, že exekuce a dluhy nejsou zdaleka problémem jen sociálně slabých. Dluhové zatížení se týká i lidí, kteří mají hypotéku, nové auto na leasing, nebo ručí rodinným příslušníkům. I i oni se mohou dostat do situace, kde je nebudou moci splácet. „Když se podaří během několika let snížit celkové zadlužení v Žatci, tak se automaticky zvýší kupní síla obyvatel. A to bude pozitivní pro celé město,“ zdůraznila Lenka Mangová Mottlová.

Dluhy mohou být jednou z časovaných bomb a ty je třeba zneškodnit. Právě proto Žatec připravuje ve spolupráci s ASZ komplexní strategický plán, který by měl být připraven na přelomu roku. Nabídne řadu opatření, která pomohou řešit sociální problémy ve městě. Včetně dluhů a exekucí tisíců obyvatel. Tomáš Kassal

Ilustrační fotoIlustrační foto

Vytvořeno: 5. 11. 2019