Výtah v budově radnice od 10. 6. 2019 mimo provoz

Dočesnou letos omezí stavební práce v centru

Ilustrační fotoMéně místa než v minulých letech bude mít letos Dočesná. Největší omezení způsobí rekonstrukce radnice, kvůli které musí být zmenšeno a přemístěno hlavní pódium.

To se navíc posune až na šachovnici před radnicí, takže se výrazně zmenší prostor celého náměstí Svobody. Z toho důvodu bude na hlavním náměstí také méně stánků, případně musí pivovary zmenšit své prostory. „Kvůli opravě radnice se musí posunout nejen samotná hlavní scéna, ale také celé její zázemí. Pódium se tak posune o nějakých dvacet metrů,“ vysvětlil ředitel Městského divadla Žatec a šéf organizátorů Martin Veselý.

Není to jediná komplikace, s níž se letos musí pořadatelé vyrovnat. Opravuje se také Nákladní ulice, která sloužívá jako parkoviště pro pivovary a stánkaře, a Nerudovo náměstí, kam prodejci jezdí kvůli akreditacím. Oba tyto prostory ale mají být během slavností provizorně upraveny pro nezbytný provoz a účel s určitým omezením. Průběh Dočesné by neměla omezit ani oprava domu vedle Žateckého pivovaru na Žižkově náměstí nebo oprava Mederova domu na náměstí 5. května.

„Na Hošťálkově náměstí jsou ale nově předzahrádky, proto tam dojde ke změně a redukci počtu atrakcí a jejich přeorganizování. Uvidíme, jak to dopadne ve Dvořákově ulici, kde stále probíhají výkopové práce a má se zde stavět lešení u školy,“ upozornil na další problémová místa Martin Veselý.

I přesto slibuje 62. Dočesná pestrý program na čtyřech scénách, který bude opět pro všechny generace, a účast desítek pivovarů. Právě ochutnávání různých piv slavných značek i málo známých minipivovarů a zároveň oslava chmele jsou hlavními důvody pořádání Dočesné. „Je proto si třeba uvědomit, že celý kulturní program je bezplatným bonusem a doplňkem těchto slavností,“ zdůraznil Martin Veselý, že na Dočesnou se řadu neplatí žádné vstupné.

Slavnosti chmele v Žatci jsou nadregionální událostí, Ústecký kraj řadí Dočesnou mezi akce svého „Rodinného stříbra“. Záštitu letošním slavnostem udělil ministr zemědělství Miroslav Toman.  Podrobnosti zde: http://www.divadlozatec.cz/view.php?cisloclanku=2019071601Tomáš Kassal

Ilustrační foto

Vytvořeno: 6. 8. 2019