EIA pomůže vyřešit dohady kolem závodu HP-Pelzer

Ilustrační foto

Proces EIA (Posuzování vlivů a koncepcí na životní prostředí) má výrazně přispět k vyřešení problémů v lokalitě kolem bývalých závodů cukrovaru a Šroubárny Žatec. Tamější obyvatelé řadu let let kritizují výrobu v závodě HP-Pelzer, vadí jim zejména hluk, prach, zápach, zvýšená doprava. Někteří poukazují i na to, že řada výrobních prostor nemá dostatečné povolení.

Všechny tyto problémy zhodnotí právě Posuzování vlivů a koncepcí na životní prostředí. Společnost HP-Pelzer má zájem, aby její provoz probíhal v souladu s EIA. Radu města Žatec o tom na začátku listopadu informovali zástupci výrobní společnosti. V rámci jednání předložili také seznam opatření, která už provedli. Řada dalších problémů ale vyřešena stále není.

Provoz v souladu s EIA má umožnit fungování závodu, aniž by byly porušovány zákony a předpisy. Diskuzí na toto téma proběhla v minulosti celá řada, řadu setkání organizoval i Městský úřad Žatec nebo představitelé města. Město jako orgán samosprávy ale nemá kompetence vyřešit nejzávažnější problémy – posoudit hladinu hluku, zápachu, dopravy či povolování staveb je v pravomoci orgánů státní správy. Například Stavební úřad v Žatci provedl jen v letošním roce řádově desítky kontrol a vede desítky řízení, které se zabývají HP-Pelzer.

Město může jen pomoci s vyjednáváním s hygienou, stavebním úřadem či Policií ČR, což také opakovaně udělalo. „V rámci našich možností jsme se také snažili obyvatelům vylepšit život v lokalitě, která trpí sousedstvím výrobního závodu HP-Pelzer,“ uvedla starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Po jednání s obyvateli lokality se například řešila rychlá jízda aut, kvůli které se zvýšil počet kontrol Policie ČR i Městské policie Žatec nebo stojí měřič rychlosti v Rooseveltově ulici. V posledních třech letech už také několik investic a oprav provedlo: došlo k opravě mostu Belojanise přes Ohři (11 milionů Kč), k rekonstrukci Klostermannovy ulice (3 mil. Kč), k opravě chodníků v Rooseveltově ulici (0,5 mil. Kč) a rekonstrukci 9 kanalizačních vpustí se zápachovou uzávěrkou v Rooseveltově ulici (250 tisíc Kč). Vedle toho město plánuje další opravy ulic v okolí bývalé šroubárny a cukrovaru.

Starostka Žatce také požádala představitele firmy, aby u Státního zdravotního ústavu nechali udělat posouzení vlivu společnosti na lokalitu a zdraví obyvatel.

Je skutečností, že navzdory řadě jednání se všechny problémy související s výrobou v závodě na automobilové komponenty nepodařilo odstranit. Všechny diskutabilní body nyní popíše EIA, ale nezajistí okamžité řešení. Kompletní dokument, který určí, jak má HP-Pelzer dále postupovat, bude k dispozici nejspíše v průběhu příštího roku. Tomáš Kassal

Ilustrační fotoVyjádření HP PelzerStanovisko VPN 1/3Stanovisko VPN 2/3Stanovisko VPN 3/3

Datum vložení: 27. 11. 2019 7:33
Datum poslední aktualizace: 2. 12. 2019 8:42