Historický úspěch. Dvě 2. místa v soutěži historických měst

Město Žatec se umístilo na 2. místě v soutěži Historické město roku 2020. Opravený Mederův dům získal 2. místo v soutěži Památka roku 2020 v kategorii velkých památek.

Jde o historicky nejlepší výsledky v prestižních soutěžich, které každoročně vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Žatec se dosud nikdy tak vysoko v soutěži neumístil, přestože je pravidelným vítězem krajského kola soutěže o historické město roku. Proto bylo úterní 2. místo a vyhlášení výsledků v Praze v Panteonu Národního muzea pro město tak významné. Nejvyššího umístění se ale Žatec zatím nedočkal a hodlá o něj dál usilovat – z toho vyplývá, že v péči o památky bude pokračovat.

„Ocenění je za dlouhodobou, systematickou péči o památky. Důležité je, že se památky nejen opravují, ale také oživují. Některé dostávají historický náboj, jiné mají běžnou využitelnost. K umístění přispěly také aktivity na mezinárodní úrovni,“ popsala starostka Žatce Zdeňka Hamousová, co se v soutěži hodnotí. K dlouhodobé péči o památky se přitom v posledních letech přiřadily významné investice do rekonstrukcí budov radnice, městské knihovny, Mederova domu, pivovarnického muzea či probíhající oprava synagogy. Hodnotí se ale třeba i opravy komunikací.

Vítězem soutěže o Historické město roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, který získal odměnu 1 milion korun. Na pomyslným druhém místě skončily Žatec a Kutná Hora, jež získaly Cenu ministryně pro místní rozvoj a odměnu 100 tisíc Kč.

V soutěži Památka roku 2020 byli vyhlášeni nejlepší ve dvou kategoriích. Mezi menšími obnovami do dvou milionů korun zvítězila oprava bašty u evangelického kostela v Čáslavi. Mezi velkými památkami vyhrála rekonstrukce cihlového mostu u letohrádku Portz u Mikulova. Druhý byl Mederův dům v Žatci, který díky dotaci opravil spolek Mederova domu v čele se svými předsedou Petrem Antonim. Třetí skončila obnova teras a parku ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Tomáš Kassal

Další informace: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (historickasidla.cz)

Datum vložení: 23. 6. 2021 13:12
Datum poslední aktualizace: 23. 6. 2021 13:14