Investiční plán města Žatce na rok 2023

Více než dvě desítky akcí, za které by podle předběžných odhadů město zaplatilo přes 80 milionů korun, obsahuje i s možným časovým údajem jejich realizace Investiční plán města Žatce na rok 2023. Schválilo jej na své prosincové schůzi zastupitelstvo hned po přijetí rozpočtu města.

Na samotný investiční plán je v rozpočtu zatím vyčleněno 60 milionů korun. Předpokládá se ale, že v průběhu roku se na investice přidají další desítky milionů korun, jako se to dělo i v předchozích letech. Pravidelně to souvisí s využitím části přebytku hospodaření na další rozvoj města.

„Celý investiční plán je rozdělen na jednotlivé investiční akce, které jsou v různé fázi přípravy nebo už v realizaci. Představuje také případné možnosti využití dotačních titulů. V přehledu jsou i projekty, které už se realizují a byly v rozpočtu města na rok 2022,“ shrnula návrh investičního plánu vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková, která jej zastupitelům předkládala.

Investiční plán jako celek obsahuje sumář akcí v celkové hodnotě za více než půl miliardy korun. Jsou v něm totiž také studie, projektové dokumentace nebo stavby, které se teprve připravují a s jejichž realizací se čeká na případné získání dotace – to se týká třeba vybudování nového sportoviště u ZŠ Jižní (odhad nákladů je 50 milionů korun), kanalizace v Bezděkově (odhadovaná cena 49 milionů Kč) nebo stavba nové restaurace Chaloupka a zázemí FK Slavoj (odhad ceny je 42 milionů Kč).

Ani akce, které jsou v investičním plánu uvedené s odhadovaným termínem realizace v roce 2023, se nakonec nemusejí všechny zahajovat či dokončit. I v závěrečné přípravě totiž mohou být odloženy z různých důvodů, které město Žatec poznalo v minulých letech: Zdržení mohou způsobit nedokončené inženýrské sítě, zdlouhavý povolovací proces, komplikované nebo opakované výběrové řízení či jiné administrativní komplikace.

Vybrané nové projekty z Investičního plánu města Žatce na rok 2023:

MŠ O. Březiny (revitalizace zahrady, hřiště, vylepšení parkování, nové oplocení) 3,5 mil. Kč

MŠ Studentská (výměna rozvodů vody, kanalizace a elektřiny) 7,8 mil. Kč

MŠ Bratří Čapků (oprava vnitřního bazénku) 4 mil. Kč

MŠ U Jezu (nutné stavební úpravy sociálního zařízení) 6,2 mil. Kč

ZŠ Komenského alej (nové zastřešení a vzduchotechnika školní jídelny) 6 mil. Kč

ZŠ Jižní (oprava zastaralé vzduchotechniky v kuchyni) 2,8 mil. Kč

Rekonstrukce čp. 137 (vznik tří nových bytů a komerčního prostoru v přízemí) 17 mil. Kč

Revitalizace parku Macerka (obnova jednoho z městských parků) 15 mil. Kč

skatepark (nová plocha skateparku i přístupové cesty) 6 mil. Kč

sanace zdí hradebního opevnění (dočasné zajištění části hradeb v havarijním stavu) 3,5 mil. Kč

oplocení střelnice na Kamenném vršku (zpevnění svahu a oprava plotu) 1 mil. Kč