Jak se starat o roušky a jak se chovat v karanténě

Bavlněná rouška

K nejdůležitějším opatřením z hlediska prevence a ochrany proti nákaze koronavirem patří omezení kontaktů s jinými lidmi a ochrana horních cest dýchacích. Proto opakujeme doporučení ohledně improvizovaných roušek a přinášíme informace o karanténě.

Mnoho dalších oficiálních a ověřených rad, doporučení a informací, ale také vyvrácených mýtů naleznete na webu https://koronavirus.mzcr.cz/ konkrétně v kapitole Otázky a odpovědi.

Bavlněné roušky vlastní výroby

Ideální materiál:

- čistá bavlna z nové látky

- vlákno, které jde sterilizovat vysokou teplotou

Sterilizace roušky

- vyprat na 90°C nebo vyvařit a nechat ve vodě samovolně vychladnout

- vyžehlit

Roušky se kvůli riziku vznícení nesmí sterilizovat v troubě nebo mikrovlnné troubě!

Co to je karanténa a jak se v ní chovat

Karanténou ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví se rozumí oddělení fyzické osoby, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním COVID 19, od ostatních fyzických osob. Cílem je zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit.

Pro onemocnění COVID 19 byla stanovena 14 denní karanténa, která zohledňuje dosavadní poznatky o inkubační době onemocnění.

V době 14 denní karantény je osoba povinna omezit styk s ostatními osobami a sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se v tomto období projeví klinické příznaky (teplota, kašel, dušnost, dýchací obtíže, bolest svalů, kloubů), je její povinností kontaktovat telefonicky svého praktického lékaře. Mimo ordinační dobu volá na linku 112, případně KHS Ústeckého kraje, územní pracoviště Louny, protiepidemické oddělení. Koronavirus linky KHS Ustí, Po – Pá 7.00 až 17.00: 736 233 176, 704 829 502, 703 365 986.

Co má dělat osoba v karanténě?

Osoba v karanténě je povinna dodržovat pravidla osobní hygieny:

- důkladné a časté mytí teplou vodou a mýdlem, případně dezinfekci rukou alkoholovým dezinfekčním prostředkem s min. 70% podílem alkoholu

- při kašlání a kýchání si zakrývat ústa jednorázovým kapesníkem, nikoliv rukou! Kapénky se pak mohou přenést dál. Kapesník pak hned vyhodit.

- hygiena rukou se provádí často, zejména po kontakty se sekrety dýchacích cest, před jídlem a po použití toalety.

Dále:

- Často větrat.

- Izolovat se v rámci domácnosti co nejvíce od ostatních členů rodiny, nejlépe využít jednolůžkový pokoj. Pokud to není možné, pak by měla být lůžka umístěna nejméně 1 metr od sebe a pokoj by měl být dostatečně odvětráván.

- Po použití společných toalet pokaždé WC řádně dezinfikovat.

- Čistit a dezinfikovat často povrchy, jako jsou noční stolky, postelové rámy a další ložnicový nábytek (dezinfekčními prostředky působícími na viry – poradí prodávající).

- Měnit častěji oblečení, ložní prádlo, ručníky apod., které pak důkladně vyperte běžným pracím prostředkem na 60 – 90°C, poté důkladně usušte.

Zajištění nákupů, léků, venčení domácích mazlíčků, doporučená pošta

- nákupy, donášku léků apod. si zajistit telefonicky a položit po domluvě nejlépe za zavřené dveře

- přebírání poštovních doporučených zásilek jedině s rouškou a kontakt omezit na minimum

- pobyt na vlastní zahradě bez přítomnosti dalších lidí je možný (neshlukovat se!)

v případě nutnosti ošetření u lékaře volat 112 nebo 155, upozornit na vydání karanténních opatření, vyčkat pokynů

Co dělat, když nemám možnost si zajistit nákup či venčení domácích mazlíčků jinou osobou a bydlím v panelovém domě:

- nepoužívat výtah

- nakoupit v době, kdy je nejmenší pohyb osob

- dodržovat odstup min. 1 metr od ostatních osob

- důsledně dbát na hygienu rukou, nesahat si na nos, ústa apod.

Bavlněná rouška

Datum vložení: 22. 3. 2020 9:18