Kvůli hnízdění jiřiček se odkládá rekonstrukce knihovny

Tisková zpráva: Žatečtí radní na své schůzi tento týden zrušili výběrové řízení na opravu městské knihovny. Zahájení oprav se přesouvá na později, začne patrně na podzim. Důvod zrušení veřejné zakázky je neobvyklý: Na budově městské knihovny mají hnízda jiřičky a stavební práce by jejich hnízdění narušily.

městská knihovnaŽatec získal na rekonstrukci historické budovy dotaci 12 milionů korun z programu IROP v rámci výzvy č. 13. Oprava knihovny bude probíhat uvnitř i z venku. Právě kvůli dotaci ale rekonstrukci nelze rozdělit na části a musí probíhat komplexně. Jenže kvůli ochraně ptáků není možné dělat novou fasádu.

„Na budově je přes čtyřicet hnízd jiřiček. Z pohledu ochrany životního prostředí nelze zahájit rekonstrukci fasády, protože by práce narušily hnízdění. A protože jiřičky vyvádějí mladé až třikrát po sobě, zahájit práce můžeme nejdřív až někdy na konci září,“ vysvětlila starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Už nyní je tedy jisté, že potřebná oprava městské knihovny nebude hotová letos, jak zněl původní harmonogram. Na kompletní dokončení je totiž potřeba sedm měsíců. „Problém už jsme konzultovali s poskytovatelem dotace, o dotaci bychom neměli přijít. Jen se rekonstrukce odloží,“ potvrdila Z. Hamousová. Radní vyhlásí nové výběrové řízení na opravu knihovny.

Pro čtenáře a chod Městské knihovny Žatec se tedy zatím nic nemění a plánované stěhování do náhradních prostor se odkládá.

hnízda jiřiček na knihovněhnízda jiřiček na knihovně

Vytvořeno: 14. 6. 2017
Poslední aktualizace: 15. 6. 2017 08:14