Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Mederhaus, synagoga, radnice… Žatec se zkrášluje i díky UNESCO

Typ: ostatní
MederhausDo dvou let se v Žatci znovu objeví historický Mederův dům, ze kterého po stoletém chátrání zbyla jen ruina. Spolek Mederova domu, který na záchranu vzácné památky jako majitel získal evropskou dotaci, už dokončil všechny kroky nutné k rekonstrukci – v prosinci vybral i stavební firmu, která převzala staveniště a začíná se samotnou opravou.

Záchrana Mederova domu je jednou z pěti velkých stavebních rekonstrukcí, na něž žatečtí investoři získali evropskou dotaci díky tomu, že město je na indikativním seznamu UNESCO. Právě díky tomu, že se jedná o zápisu Žatce jako města chmele do seznamu Světového dědictví UNESCO, získali žadatelé evropské dotace na tyto rekonstrukce.

Město Žatec už dokončilo opravu městské knihovny za celkem 13 milionů korun, po Novém roce začne díky dotaci ze stejného programu rekonstrukci radnice za 47 milionů. Dokonce 55 milionů korun má stát oprava synagogy, která patří soukromému majiteli Danielovi Černému. Proměna ruiny zpět v Mederův dům bude stát 23 milionů korun. A za 17 milionů korun už Žatecký pivovar opravuje dům ve svém sousedství, ze kterého bude opět díky evropské dotaci Muzeum pivovarnictví Žatecka.

Díky kandidatuře do UNESCO se tak v Žatci opravují historické památky za zhruba 155 milionů korun. I když část těchto peněz pokrývá povinná spoluúčast investorů, jde o obrovskou částku, která přispěje ke zkrášlení královského města Žatce.

knihovnaMederhausRadnice


Vytvořeno: 27. 12. 2018
Poslední aktualizace: 27. 12. 2018 10:05
Autor: Tomáš Kassal