Město chce mít plány dlouhodobého rozvoje nemocnice

Ilustrační foto

Zastupitelstvo města schválilo v říjnu rozpočtové opatření, díky němuž se za 2,2 milionu korun může začít připravovat studie Generelu rozvoje Nemocnice Žatec.

Jde o studii, která má být hotová do čtyř měsíců a jež je nezbytná pro vznik budoucích projektů na rozvoj nemocnice. Z hlediska času je nejdůležitější příprava projektové dokumentace na urgentní příjem. „Počítá se s tím, že na jaře bude vyhlášen dotační program, v němž máme velkou šanci uspět a získat významnou částku na vybudování urgentu. Musíme na to ale být projekčně připraveni,“ zdůraznil místostarosta Žatce Radim Laibl.

Urgentní příjmy ve všech důležitých nemocnicích jsou prioritou ministerstva zdravotnictví, proto na ně má být zajištěn dostatek peněz. Právě v Žatci urgent chybí. „Měla by to být vstupní brána pro každého pacienta, kterého přiveze záchranka. Na místě se udělá kompletní vstupní vyšetření, případně základní ošetření, a rozhodne se, kam dál bude přesunut. To zatím chybí,“ vysvětlil místostarosta.

Urgentní příjem má vzniknout jako přístavba u současného bloku chirurgie na straně k městskému parku.

Generel rozvoje nemocnice připraví i další rozvojové plány. K těm nejdůležitějším patří oddělení následné péče a dětské oddělení.

Následná péče potřebuje vylepšit už kvůli prostorám v zastaralých budovách. Vzhledem k demografickému vývoji je ale nutné pomýšlet také na její rozšíření. Proto se počítá s tím, že následná péče se ze současného objektu prostor rozšíří i do prostor dnešního dětského oddělení, čímž vznikne a rozsáhlý a ucelený blok, který umožní zvýšit kapacitu i zlepšit péči. Pro dětské oddělení by se vybudovaly nové prostory.

„Rozšíření následné péče a vybudování nové pediatrie jinde je jednou z možností. Právě generel rozvoje nám má ukázat, jaké mohou být i jiné možnosti,“ doplnil Radim Laibl.

Základní myšlenkou, jíž se bude generel rozvoje řídit, je minimálně zachování současného rozsahu zdravotnické péče na čtyřech odděleních nemocnice. Tomáš Kassal

Datum vložení: 5. 11. 2021 9:12
Datum poslední aktualizace: 5. 11. 2021 9:14