Oznámení o omezení a přesunu jednotlivých odborů v rámci rekonstrukce radnice

Odbor místního hospodářství a majetku

Hošťálkovo nám. 126, 438 01 Žatec

Obecní živnostenský úřad

náměstí Svobody 123,  438 01 Žatec

vchod dvorem domu č.p. 144

(stará pošta – loňské sídlo městské knihovny)

Městská policie klade důraz na veřejný pořádek, pomohou jí moderní kamery

Městská policieO maximální využití moderních technologií při dohlížení na pořádek a bezpečnost v ulicích se snaží Městská policie Žatec. Slouží k tomu například moderní informační systém ve služebních mobilních telefonech, systém GPS ve všech radiostanicích nebo moderní Městský kamerový a dohlížecí systém (MKDS). Jeho rozšíření a modernizace městská policie připravuje už delší dobu, letos by k němu mělo skutečně dojít.

Počet kamerových bodů by se díky tomu měl rozšířit z dnešních 13 nově na 27. Kamer by mělo být nejen více, ale také budou kvalitnější. Umístěné budou na místech, kde je větší koncentrace lidí, například na poliklinice nebo u hřbitova, ale tak na všech výjezdech z města. „Kamerový systém je možné využít hlavně pro zpětné dohledání pachatelů trestné činnosti nebo přestupků, záznamy si od nás může vyžádat i Policie ČR, což také dělá. Zároveň slouží kamery i jako prevence,“ vysvětlil ředitel MěP Žatec Miroslav Solar.

Důvody, proč se modernizace kamerového systému v Žatci protahuje, jsou především technické a administrativní. Vylepšení systému se připravuje už od roku 2016, kdy vznikla studie na modernizaci. „Přípravy zadávací dokumentace byly v roce 2018 pozastaveny z důvodu rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, kterým přestal poskytovat pro účely MKDS frekvence, na kterých bylo počítáno s přenosem dat. To si vyžádalo přesun na jinou frekvenci a tím pádem přepracování technických parametrů,“ popsal zdržení Miroslav Solar.

Městská policie Žatec evidovala v roce 2018 celkem 30 769 událostí. To znamená jak různých přestupků, tak i jednotlivých kontrol a pochůzek včetně zamykání dětských hřišť nebo hřbitova, což také patří k povinnosti hlídek. K pravidelné činnosti patří i preventivní akce ve školách nebo ranní dohlížení na pořádek u žateckých škol.

Celkový počet přestupků, řešených strážníky, loni klesl proti roku 2017 z 8131 na 6389. Počet kontrol a obchůzek v ulicích přitom zůstal stejný. Dlouhodobě se daří strážníkům měnit trend a stále více se věnovat veřejnému pořádku. V loňském roce například stoupl počet kontrol hřbitova, parků, zahrádek i pejskařů, což vyplývá právě ze statistik strážníků. „Nejproblémovějším místům se ale dlouhodobě věnujeme pořád stejně, o čemž svědčí i mapa, která ukazuje, kam hlídky míří nejčastěji. Nejvíc jsme jsme v centru města a na Kruhovém náměstí, v okolí Pelzeru, v ulicích Boženy Němcové a Hájkově,“ popsal tradiční problémová místa ve městě Miroslav Solar.

Městská policie

Vytvořeno: 13. 3. 2019