město Žatec
Královské město

Mimořádná jízda je „dopravní oslavou“ nového projektu Čtyřmezí

Zvláštní vlaky, které dnes vypravuje společnost Die Länderbahn CZ na železničních tratích Rakovník – Lužná – Žatec a Žatec – Blatno – Rakovník, jsou symbolickým představením nového dopravního projektu tzv. Čtyřmezí.

Jde o rozšíření dopravních linek veřejné dopravy, autobusových i železničních, a rozšířením nabídky pro cestující v území na hranici čtyř krajů – Ústeckého, Středočeského, Plzeňského a Karlovarského.  Všechny kraje se sdružením obcí ODORAK, dopravci a organizátoři spolupracovali na dokončení tohoto projektu.  V současné době se dokončuje definitivní podoba jízdních řádů, které budou platit od 10. prosince 2023.

Pro Žatecko je nejdůležitější změnou rozhodnutí, že na železniční trati 124 Žatec – Lužná u Rakovníka bude provoz vlaků nejen zachován, ale naopak ještě rozšířen, a to celotýdenně. Úpravy jízdního řádu mají zajistit smysluplnou dopravu do škol a zaměstnání ze Žatce do Rakovníka, tedy i s návazností na další dopravní linky například v Lužné u Rakovníka, a zároveň doplnit víkendovou (turistickou) dopravu o další dva páry spojů, čímž dojde ke dvouhodinovému taktu o víkendu v denní době.  V úseku Žatec – Deštnice se budou vlaky vzájemně doplňovat s autobusy na linkách 415 a 743.

Žatecká schůzka kvůli záchraně železniční trati

Právě kvůli dalšímu rozvoji dopravy na železniční trati Žatec – Lužná – Rakovník se letos v létě konala v Žatci schůzka zástupců různých organizací, včetně pracovníků odborů dopravy Ústeckého a Středočeského krajského úřadu, města Žatec, ale i pracovníků v turistickém ruchu. I toto pracovní setkání přispělo k zachování provozu na trati Žatec – Lužná – Rakovník, když se na něm potvrdilo, že zachování provozu vlaků na trati 124 je důležité pro všechny zúčastněné.

Pro zástupce krajů je trať zásadní právě v souvislosti s projektem tzv. Čtyřmezí kvůli návaznosti na další linky. Pro Žatec i celý zdejší region je trať do budoucna důležitá jak z hlediska napojení na Rakovník, tak z hlediska cestovního ruchu. Se zastávkou v Trnovanech se počítá jako s významným vstupním bodem pro turisty ve veřejné dopravě do oblasti zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO jako Žatec a krajina žateckého chmele.

Zvláštní vlaky ve středu 25. října

Zvláštní vlaky, které zítra vypraví Die Länderbahn CZ, jsou symbolickým završením příprav na projekt tzv. Čtyřmezí a „dopravní oslavou“. Vlaková souprava RegioSprinter, která běžně jezdí na trati z Rakovníka přes Lužnou, Žatec a Chomutov do Jirkova, tentokrát pojede nejprve v 9:45 z Rakovníka přes Lužnou a Měcholupy do Žatce. Odtud pak v 10:45 přes Podbořany, Blatno u Jesenice a další zastávky zamíří zpět do Rakovníka. Tyto vlaky mimořádně zastaví i na zastávkách, které nejsou běžně provozované. Jedná se například o Sádek u Žatce, Trnovany, Libočany a Kněžice.

Tomáš Kassal

Ilustrační foto: www.laenderbahn.cz