Nemocnice Žatec zahájila očkování proti Covidu-19, zatím pro zdravotníky

Ilustrační foto

Očkování proti Covidu-19 začalo včera v Nemocnici Žatec. První padesátku dávek včera a dnes dostávají pracovníci nemocnice. Zájem o očkování má asi stovka zdravotníků, kteří by měli být proočkováni nejpozději do pondělí.

„Kdo dostal vakcínu včera, půjde na druhé kolo očkování 27. ledna, kdo dnes, dostane druhou injekci 28. ledna. Musí v tom být jasný řád,“ vysvětlil David Ježek, primář oddělení gynekologie, kde je také umístěné očkovací centrum.

Vakcíny posílá do Žatce Ústecký kraj. „Jsme rádi, že si na kraji uvědomili důležitost žatecké nemocnice. Na začátek je to 54 vakcín. Myslím, že očkování je jediná cesta, jak se vrátit k normálnímu stavu,“ řekl místostarosta Žatce Radim Laibl.

První očkovanou byla staniční sestra z interny Eva Menclová, která je ve styku s covidovými pacienty každý den. Provádí stěry na PCR testy, setkává se i s těžkými pacienty. Sama sestra už nemoc prodělala, přesto o vakcíně nepochybuje. „Jsem pro očkování, proto jsem ho podstoupila, i když jsem byla covid pozitivní. Je podle mne důležité, aby byla populace proočkovaná, aby se to nešířilo, když vidím, jaké mají lidé následky,“ vysvětlila Eva Menclová.

Celé očkování trvá do deseti minut, větší část procesu ale trvá administrativa. Je nutné zadat údaje očkovaného do celostátního registru i do nemocničního systému, lékař provede vyšetření, zda je možné očkování provést. Vyplňuje se také kartička, kde je datum současného i příštího očkování.

Vše probíhá v prostorách gynekologicko-porodnického oddělení, které v současné situaci funguje i jako očkovací centrum. I proto se personál gynekologie stará také o aplikaci vakcín zdravotníkům. Na stejném místě a za podobných podmínek má probíhat za několik týdnů i podávání vakcíny veřejnosti.

„Počítáme s tím, že pokud kraj nezmění systém, tak jakmile proočkujeme lidi v první linii, nabídneme očkování dalším skupinám. Vše bude probíhat stejným systémem. Ale nebudeme schopní do jara zvládnout 50 tisíc lidí. Uvažuje se, že budou očkovat i praktičtí lékaři,“ uvedl primář gynekologie.

On sám se rovněž nechá očkovat. „Konečně je to posun a šance, že se té infekce do konce roku zbavíme. Já se určitě nechám očkovat. Považuji to minimálně za solidární,“ zdůraznil David Ježek. (kas)

Datum vložení: 8. 1. 2021 9:13
Datum poslední aktualizace: 8. 1. 2021 9:16