Ve dnech 23. - 27. 12. 2019 úřad zcela uzavřen.

Dne 31. 12. 2019 otevřeno do 13 hod.

Děkujeme za pochopení!

Kanceláře Odboru místního hospodářství a majetku od 9. 12. 2019 sídlí v podkroví radnice

Nepořádek mohou občané hlásit. Nebo přímo pomoci s úklidem!

Ilustrační fotoPráce, která nebude nikdy úplně hotová, ale která se také nikdy nesmí přestat dělat. Tak by se dala charakterizovat snaha o udržení pořádku a co nejlepšího stavu veřejných míst v Žatci i blízkém okolí. A také je to práce, na které se můžeme podílet všichni. Třeba tím, že na nepořádek, černou skládku, rozbitou lavičku, díru v chodníku či nesvítící lampu upozorníme.

O údržbu veřejných míst se náplní své práce starají jak určení zaměstnanci Městského úřadu Žatec, tak pracovníci Technické správy města Žatce, ale třeba i strážníci městské policie. Významně k tomu ale mohou přispět i sami občané. V první řadě tak, že nepořádek nebudou dělat, ve druhé řadě právě tím, že upozorní na to, co je podle nich špatně.

Je řada Žatečanů, kteří to dělají dlouhodobě. Spolek ŽOK (Žatecký okrašlovací kolektiv) například pravidelně posílá podněty na poškozené lampy, rozbité komunikace či nepořádek prostřednictvím mobilní aplikace – nejprve přes Zmapujto.cz, nyní přes Mobilní rozhlas a jeho součást Zlepšeme Česko. ŽOK se dokonce může pochlubit tím, že přispěl k vylepšení desítek míst v Žatci, jak ostatně dokumentuj videosestřih těchto míst na jeho webu. „Děláme to dlouhodobě a snažíme se využívat tyto moderní aplikace. Jsme rádi, že taková možnost existuje, ale je pravda, že to někdy nefunguje úplně ideálně. Náprava některých věcí trvala i řadu měsíců,“ komentoval snahu spolku jeden z jeho členů Vladimír Vlach.

Lidé mohou dávat podněty k nápravě i dalšími způsoby. Například přímo Technické správě města Žatce, na jejímž webu je kontakt na správce veřejného osvětlení nebo e-mailová adresa pro nahlašování černých černých skládek. Tyto podněty mohou lidé dávat i na městský úřad, konkrétně na podatelnu (epodatelna@mesto-zatec.cz). Odtud se konkrétní věc dostane právě k pracovníkovi, která má věc na starost – jiný úředník totiž pečuje o hřiště, jiný o lavičky, městskou zeleň či černé skládky.

Další možností je pak podnět poslat na e-mailovou adresu Žateckého zpravodaje (zpravodaj@mesto-zatec.cz). Tuto cestu nedávno využila například Libuše Drhlíková, která do redakce oznámila černou skládku vedle „tankovky“ nad stadionem Flóra. „Už je to uklizeno, za to moc děkuji. Dále bych chtěla poděkovat za opravu hodin na kruháku, také jsem o tom napsala a hodiny jsou moc pěkné,“ děkovala za vyřízení svých podnětů L. Drhlíková.

Jak město v případě černých skládek, což je asi největší problém, postupuje? Podnět řeší pracovnice Odboru místního hospodářství a majetku Martina Mrázková: Nejprve musí zjistit, zda skládka leží na pozemku města nebo jiného vlastníka. Když skládka leží na pozemku města, nechá se technickou správou uklidit, a to na náklady města. Jestliže je skládka na pozemku jiného vlastníka, vlastník je písemně vyzván k úklidu podle zákona o obcích.

Ideální by bylo, kdyby lidé černé skládky vůbec netvořili. Když už je tvoří, pak by to správně mělo být tak, že uklízení zajistí nebo uhradí ten, kdo je dělá. Jenže to se z 99 procent nikdy nepodaří zjistit, natož to dokázat například fotografií registrační značky vozidla.

Zatímco někteří lidé černé skládky tvoří, jiní na ně upozorňují nebo se je rovnou snaží odstraňovat. To je případ ZŠ nám. 28. října, jejíž žáci několikrát ročně uklízejí břehy řeky podél cyklostezky. Svým způsobem si vzali nad pořádkem u řeky „patronát“. Za to jim patří velký dík a obdiv. Další úklid břehů řeky Ohře budou dělat školáci ve čtvrtek 10. října od 8 do 11.40 hodin. Kdo chce dětem nejen děkovat, ale i pomoci, bude vítán! Tomáš Kassal

Ilustrační foto

Vytvořeno: 4. 10. 2019