Nepovolenou skládkou lidé riskují velkou pokutu

odpadkyPokutu až do výše 50 tisíc korun riskují lidé, kteří opakovaně odkládají odpadky u kontejnerů proti sídlišti v ulici K Perči. Místní obyvatelé si na nepořádek stěžují opakovaně – podle nich tam pytle a odpadky dávají lidé ze sousední zahrádkářské kolonie. Vedle kontejnerového stání už poněkolikáté vznikla nepovolená skládka.

Vedle toho, že technické služby musejí skládku odstraňovat opakovaně, se problémem zabývají i městská policie a odbor životního prostředí městského úřadu.

Právě úředníci nebo městská policie mohou lidi, kteří nepořádek vytvářejí, potrestat pokutou. „Bohužel, podobných případů jako je v ulici K Perči je v Žatci více a jen v ojedinělých případech se nám daří pachatele ustanovit,“ přiznal ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar. Právě na popud obyvatel z okolí je to ale jedna z lokalit, již budou strážníci ještě více hlídat. „Podle možností vybraná místa monitorujeme fotopastmi,“ potvrdil zvýšený dohled Miroslav Solar.

Podle zákona o odpadech se dopustí přestupku každý, kdo odkládá odpady mimo vyhrazená místa, tedy i mimo kontejnery. Problém tedy není v tom, když obyvatelé Žatce odkládají odpad do příslušných kontejnerů i mimo své bydliště, ale když ho nechávají na zemii vedle těchto odpadních nádob. „Občané města mohou využívat nádoby na tříděný odpad v kterékoliv jeho části, nejen ten, který mají před svým domem,“ potvrdila Alena Kubíčková z odboru životního prostředí žatecké radnice.

Pokud odpadky vedle kontejnerů odkládají v ulici K Perči skutečně zahrádkáři, riskují velkou pokutu zbytečně. „Správně by si každá zahrádkářská kolonie jakožto právní subjekt měla pro své členy zajistit nádoby na odpad, a to nejen na komunální, ale i na tříděný,“ dodala Alena Kubíčková.

Přistavení dalších kontejnerů, o které si ale lidé musí říct, by vyřešilo jak problém obyvatel sídliště, tak zahrádkářů v ulici K Perči. Právě kvůli likvidaci biologického odpadu město chystá další službu obyvatelům. Díky dotaci bude nabízet k výhodnému projnájmu kompostéry, které mohou pomoci právě s likvidací odpadu ze zahrádek.

odpadky

Vytvořeno: 14. 11. 2017