Nová cisterna, již dostali dobrovolní hasiči, už se předvedla v Hřensku

Symbolickým předáním klíče od nové cisternové automobilové stříkačky (CAS) Scania, který od starostky Žatce Zdeňky Hamousové převzal velitel výjezdové jednotky Sboru dobrovolného hasičů Žatec Libor Staněk, proběhlo předání moderního vozu, který slouží dobrovolným hasičům v Žatci.

Investici ve výši 8 milionů korun schválili žatečtí zastupitelé jako podporu SDH Žatec, který oslavil 150 let své existence. Nová Scania nahradila starý vůz Liaz, který byl starý 35 let. „Když jedete k zásahu takto starým autem, a nevíte, jestli tam dojedete nebo bude vše fungovat, jak má, tak to není dobré,“ upozornil Libor Staněk na velkou poruchovost staré CAS.

Naopak CAS Scania nyní patří k nejlepšímu vybavení, které má nejen SDH Žatec, ale vůbec všichni hasiči v okrese Louny. Profesionální hasiči dnes dopoledne ocenili přístup města a vyslovili přání, aby podobně do hasičské techniky investovalo mnohem víc obcí a měst, Žatec by si prý všichni měli vzít za příklad.

CAS Scania jako důležitá pomoc v Hřensku

Automobilová cisterna Scania byla oficiálně SDH Žatec předána dnes dopoledne, mezi výjezdovou techniku už ale byla zařazena před několika týdny. Má tedy za sebou první zásahy, včetně toho nejtěžšího – při obřím požáru v Hřensku, kam se sjeli hasiči z celé republiky.

A nová žatecká cisterna tam patřila k důležitým a významným pomocníkům. Díky velkému objemu 8 500 litrů sloužila jako mobilní nádrž, z níž čerpala vodu menší hasičská auta i hasicí letadla. „V Hřensku se auto ukázalo jako perfektní. Uveze hodně lidí, hodně vybavení a hodně vody, navíc má moderní prvky na hašení,“ upozornil starosta SDH Žatec Lukáš Job.

Žatecká Scania má totiž tzv. nárazníkovou lafetu, která umožňuje hasit proudem vody i za pomalé jízdy, přičemž hasební práce řídí velitel zásahu ve voze. „Na určitý typ zásahu je to výborné, je to něco navíc. Dá se jet třeba podél linie, která hoří. Dělalo se to kvůli tomu, že v regionu míváme dost požárů lesních nebo polních porostů,“ dodal Lukáš Job.

Hasiči pomáhají všude jako první

Vedle zástupců města, které CAS Scania pro SDH Žatec pořídilo, nebo profesionálních hasičů, se za Ústecký kraj zúčastnil slavnostní předání také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Ocenil pomoc žateckých hasičů i s novým vozem v Hřensku, vyzdvihl investici města Žatec do hasičské techniky a zároveň zdůraznil význam hasičů pro společnost. „Někdo nás občas kritizuje, že hasiče vyzdvihujeme až příliš. Jenže když je potřeba, oni jsou vždy na místě jako první. Ať jde o dopravní nehody nebo požáry, jsou všude a jako první. Proto si zaslouží poděkování i podporu,“ řekl ústecký hejtman.

Pomoc žateckých dobrovolných hasičů, kteří jsou k dispozici 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně, ocenili i zástupci profesionálního Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. SDH Žatec funguje nejen jako záloha při výjezd HZS, ale i jako zcela rovnocenný pomocník při těžkých zásazích. K tomu pomáhá i technika, na jejíž obnově se podílí jak město, tak kraj.

Téměř všechnu techniku z garáží vyvezl SDH Žatec dnes dopoledne na náměstí Svobody, aby si ji veřejnost mohla prohlédnout. Chyběla jen stará CAS Liaz, která momentálně není schopná vyjet. Přehlídku své techniky zakončili dobrovolní hasiči ukázkou hašení z nárazníkové lafety, kdy vodou pokropili chmelničku na náměstí. Poté už si všichni, včetně mnoha dětí, mohli novou CAS Scania důkladně prohlédnout. Tomáš Kassal

Scania 6x6 CrewCab CAS 30

Cisternová automobilová stříkačka určená pro přepravu požárního družstva 1+5 a hasebních prostředků pro požární zásah vodou nebo pěnou při použití nízkého a vysokého tlaku.

Výběr z technických údajů:

Typ podvozku: Scania P500 CP31 6x6

Celková hmotnost podvozku: 28 000 kg

Kabinová posádka: 1 + 5

Výkon motoru: 368 kW (500 k), krouticí moment 2550 Nm

Obsah nádrže na vodu: 8500 l

Obsah nádrže na pěnidlo: 540 l

Přední naviják: tažná síla 5,5 t, přes kladku 11 t, délka lana 25 m, naviják se šnekovou převodovkou a jištěním proti přetížení

LED osvětlovací stožár: výška max. 4 m/30 000 lumen

Rok výroby: 2022