Nová potravinová banka má sídlo v Liběšicích na Žatecku

Tisková zpráva: Potravinová banka Džbánsko (PBD) nově vznikla na Žatecku. Má sídlo v Liběšicích, stejně jako obecně prospěšná společnost Džbánsko, která ji spravuje. Samostatně existuje od května, předtím fungovala tři roky jako pobočka Potravinové banky v Ústeckém kraji, jež sídlí v Litoměřicích. PBD zajišťuje nebo bude zajišťovat potraviny, případně ošacení a hygienické potřeby pro potřebné obyvatele v okresech Louny, Most, Chomutov, Kladno a Rakovník.

Sklad potravinové banky naplňují především výrobci a prodejci. Prvním velkým řetězcem v Žatci, který PBD podpoří svým zbožím, je hypermarket Tesco. Přidává se k obchodům Tesco z Mostu či Litvínova nebo Rakovníka, které s bankou spolupracovaly už dříve. Potraviny mohou ale darovat i fyzické osoby. „Potravinová banka neodmítá dary od nikoho. Kdokoli se s námi může spojit a darovat, co už by nevyužil. A my se postaráme, aby se to dostalo k potřebným. Snažíme se pomáhat těm, teří jsou na tom tak špatně, že nemají ani na jídlo. Má to i ten účel, že se nevyhodí potraviny, které by se jinak znehodnotily,“ vysvětlil smysl potravinových bank Marek Štěpán, farář z Liběšic, předseda PBD a předseda správní rady Džbánsko, o. p. s. S dalšími prodejci a řetězci PBD jedná.

Potraviny, ošacení či hygienické potřeby z potravinových bank nedostávají přímo konkrétní lidé, ale potřebné věci se k nim dostávají prostřednictvím různých organizací, jako jsou azylové domy, dětské domovy, Klokánky či charity. „V Žatci spolupracujeme s Mostem k naději, který provozuje K-centrum, s Klokánkem, spolkem Vavřinec, spolkem Handicap a jedná se s dalšími organizacemi,“ řekl Marek Štěpán. Na Mostecku spolupracujeme rovněž s Mostem k naději, spolkem K srdci klíč a s dalšími organizacemi.“ S oblastní charitou či Armádou spásy spolupracuje banka na Chomutovsku. Na Kladensku a Rakovnicku banka teprve zahájí své působení, partnery začíná hledat prostřednictvím OSPOD.

PBD už spolupracuje s městem Žatec prostřednictvím komunitního plánu města. „Hledáme další cesty, jak bychom mohli potravinovou banku v našem regionu podpořit,“ slíbila místostarostka Žatce Jana Nováková.

Obecné informace:

Cíl potravinové banky - zdarma získávat potravinové přebytky a příspěvky shromážděné v potravinových sbírkách; účelně vydávat získané potraviny potřebným cílovým skupinám prostřednictvím sítě organizací; podporovat solidaritu mezi lidmi.

Dárci - zemědělští výrobci; výrobci potravin; potravinové řetězce, maloobchodníci; evropský program potravinové pomoci; potravinové sbírky.

Zprostředkovatelé pomoci - poskytovatelé služeb v oblasti řešení chudoby a sociálního vyloučení.

Příjemci pomoci - lidé bez domova; lidé bezprostředně ohroženi sociálním vyloučením; lidé žijící v sociálně vyloučených lokalitách; lidé v momentální sociální nouzi

Více: http://www.pbdz.cz

Vytvořeno: 7. 7. 2017