Od jedné cigarety ke zničenému životu. Protidrogový vlak varuje děti, co se může stát

Žatečtí školáci u Protidrogového vlakuPřes tři stovky dětí z několika škol navštívily na vlakovém nádraží Žatec – západ Protidrogový vlak. Unikátní zážitková akce, která ukazuje, jak mohou drogy zničit životy mladých lidí i jejich nejbližších, zavítala do Žatce už podruhé. Prohlédli si ji i zástupci města společně s generálním partnerem projektu, Jiřím Brabcem ze společnosti Brabec-vzduchotechnika.

Program ve vlaku je postavený na projekci filmu, natočeného podle skutečné události, a debatě průvodců s dětmi. Ty na příběhu mladých lidí vidí, co mohou drogy způsobit.

Vše přitom může začít jedinou cigaretou – aby kamarádka neřekla. Pak přijde alkohol, vztah. Aby dívka nepřišla o kluka, jednou neodmítne drogu. A pak znovu. A příběh dostane dramatické tempo: nehoda pod vlivem alkoholu a drog, smrt a trvalé následky, soud, vězení. Také drogová závislost, ztráta kamarádů a rodiny, smrt z předávkování.

To vše ukazuje příběh, jehož výjimečnost podtrhuje prostředí vlaku. Ten v minulých dnech vyjel na svou další tour. Po Rakovníku zastavil v Žatci, odkud v dalších dnech pokračuje do Chomutova, Karlových Varů i dalších měst a poté do Německa.

Myšlenka na jeho vytvoření vznikla před 15 lety, na česká nádraží ale Revolution Train, jak se také jmenuje tento projekt Nadace Nové Česko, vyjel v roce 2015. Projekt se potýkal s různými problémy, vzorové vagony už byly také vykradené a odstavené, myšlence hrozil zánik. V kritické době ji podpořil a podílel se na jejím obnovení Jiří Brabec, majitel společnosti Brabec-vzduchotechnika ze Žatecka. Podporuj řadu charitativních projektů, Protidrogový vlak je ale výjimečný. „Za našich mladých let nic takového jako drogy nebylo. Proto se mi celý nápad velmi líbil, protože mluví o tom, co se děje. Ale nejen mluví, také ukazuje, což je mnohem názornější a důležitější,“ vysvětlil svou podporu Jiří Brabec.

I díky jeho sponzorství se Protidrogový vlak zastavil v Žatci po dvou letech znovu. „Vzduchotechnika je pro provoz ve vlaku velmi důležitá a bez pomoci pana Brabce by vlak nikdy nevyjel,“ zdůraznil zakladatel projektu Protidrogového vlaku Pavel Tůma. „Přál bych každému městu podobného patriota jako je pan Brabec,“ dodal P. Tůma.

Vedle firmy Brabec-vzduchotechnika finančně podpořilo Protidrogový vlak ze zdejšího regionu také město Žatec a další místní partneři jako Vladimír Martinovský nebo společnost Yanfeng z průmyslové zóny Triangle.

Letošní tour Protidrogového vlaku je doplněná o návazný program, což je novinka zážitkové preventivní akce. Po prožití příběhu ve vlaku chodí za dětmi do škol policisté s programem „ To je zákon, kámo!! Pomáhají zvyšovat právní povědomí dětí, když jim například vysvětlují rozdíl mezi přestupkem a trestným činem, jak se liší krádež od loupeže nebo co je či není legální.

Celý preventivní projekt je důležitý i kvůli tomu, že přináší zpětnou vazbu. Jednak ve formě slohových prací, v nichž dětí popisují zážitky i emoce z Protidrogového vlaku, jednak v podobě statistických dat. Z anonymních dotazníků totiž každé město zjistí, jak jeho děti tráví volný čas nebo jakou mají zkušenost s drogami.

Vedle samotné prevence ale návštěva vlaku může pomoci i s nápravou. „V německém městě Annaberg-Buchholz po návštěvě vlaku navštívilo patnáct rodin poradnu. Děti totiž zjistily, že jejich experimentování s drogami přerostlo únosnou mez,“ uvedl příklad Pavel Tůma.

Myšlenka unikátního Protidrogového vlaku se v posledních letech ujala vedle Česka a Německa, kde za měsíc Revolution Train dorazí do Drážďan a Berlína, i na Slovensku a Polsku. Žatec se může pyšnit nejen tím, že si originální prevenci mohli prožít zdejší děti zadarmo už podruhé. Ale také být hrdý, že právě zdejší lidé a firmy se zasloužili o rozjezd projektu i jeho pokračování.

Vytvořeno: 14. 5. 2018
Poslední aktualizace: 15. 5. 2018 08:34