Odtahové parkoviště začne sloužit za pár měsíců

Ilustrační foto

Město Žatec začne využívat možnost odtahu špatně zaparkovaných vozidel. Dosud to nebylo možné kvůli chybějícímu odtahovému parkovišti. Zároveň město dál pokračuje v likvidaci autovraků.

Odstraňování vozidel ve špatném technickém stavu město v poslední době nařizovalo poté, co se změnila legislativa a likvidace autovraků byla proveditelnější než dříve. Ekologickou likvidaci vozidla mají jejich majitelé zdarma, město tímto způsobem nechalo za poslední rok odstranit 5 autovraků.

Špatně parkující auta nebo vozidla, která jsou z různých důvodů nepojízdná, ale nejde o zjevné autovraky, nebylo zatím možné z ulic odstraňovat, právě kvůli chybějícímu odtahovému parkovišti. To nyní vzniká v bývalém sběrném dvoře v Čeradické ulici, sloužit by mohlo od podzimu po dokončení nezbytných úprav.

„Je naším cílem odstraňovat z ulic hlavně vozidla, která na první pohled nevypadají jako autovraky, ale mají po dobu delší než šest měsíců neplatnou technickou prohlídku a dlouhodobě hyzdí či blokují místa na parkovištích. V minulosti nebylo možno s takovým vozem něco udělat. Teď bude možné vozidlo na odtahové parkoviště odtáhnout, pokud provozovatel vozidla nezareaguje na výzvu vlastníka pozemní komunikace ve lhůtě dvou měsíců od převzetí výzvy. Takto odtažená vozidla mohou být následně prodána ve veřejné dražbě, jestliže si je provozovatel vozidla z odtahového parkoviště nevyzvedne po dobu třech měsíců od oznámení informace o odtažení vozidla a možnosti jeho vyzvednutí,“ vysvětlil hlavní význam odtahového parkoviště místostarosta Radim Laibl.

Kvůli odtahovému parkovišti ale byla nejprve nutná změna využití pozemku a vytvoření dalších předpisů: nařízením města stanovit ceny na nucené odtahy, vybrat firmu, která službu zajistí, nebo změnit zřizovací listinu Technických služeb města Žatec, p.o., které budou zajišťovat službu parkoviště určeného ke střežení odtažených vozidel a vozidel s ukončenou životností.. „Stanovit cenu nařízením je vhodné, pokud bude město chtít soudně vymáhat nezaplacené částky po majitelích vozidel. U soudu tím bude doloženo, že cena je v místě obvyklá,“ vysvětlila jedno z nových potřebných opatření Ing. Martina Donínová, vedoucí odboru místního hospodářství a majetku.

Parkoviště má kapacitu zhruba deset vozidel. Je záměrem města do budoucna připravit plochu, která pojme aut více. Tomáš Kassal

Datum vložení: 3. 8. 2021 12:11
Datum poslední aktualizace: 3. 8. 2021 12:13