Opera Libuše pod širým nebem se blíží, k dostání jsou poslední tři stovky lístků

LibušeJednu z nejslavnějších českých oper, Libuši od Bedřicha Smetany, mohou vidět diváci v sobotu 25. května v Letním kině v Žatci od 21 hodin. V hlavní roli se představí slavná česká sopranistka Eva Urbanová, celou operu přiváží do Žatci Severočeské divadlo Ústí nad Labem.

Open air operu uvádí Městské divadlo Žatec v areálu přírodního amfiteátru podruhé, loňskou premiéru obstarala opera Nabucco. Na představení s Evou Urbanovou už je vyprodáno přes 650 vstupenek, celková kapacita hlediště je přes tisíc míst.

Unikátní scénický počin symbolicky uzavře letošní oslavy 170 let žateckého divadla. Že divadelní oslavy vrcholí právě tímto dílem Bedřicha Smetany, to rozhodně není náhoda.

Libuše není jen vrcholnou slavnostní operou, nýbrž představuje také významný symbol české národní kultury. Bedřich Smetana dokončil tuto operu v roce 1872, na jevišti však zazněla až o devět let později při prvním otevření Národního divadla. Toto dílo je určeno především pro slavnostní příležitosti a i dnes je v Národním divadle uváděno pouze ve významné dny a o státních svátcích. Smetana v něm mistrovsky zpracoval mytický příběh o bájné české kněžně a sporu dvou bratří, ústící v akt smíření a obraz věštby radostné budoucnosti českého národa. Libuše je nerozlučně spjata s moderními českými dějinami i dějinami nejen Národního divadla, kde mnohokrát v minulosti zazněla jako dílo zcela mimořádné svým humanistickým a společenským poselstvím.

Vstupenky lze zakoupit ve dvou cenových kategoriích – první v ceně 790 Kč, druhá za 690 Kč. Pro držitele průkazek ZTP a ZTP/P jsou slevy.

Libuše

Vytvořeno: 13. 5. 2019