Oznámení o omezení a přesunu jednotlivých odborů v rámci rekonstrukce radnice

Odbor místního hospodářství a majetku

Hošťálkovo nám. 126, 438 01 Žatec

Obecní živnostenský úřad

náměstí Svobody 123,  438 01 Žatec

vchod dvorem domu č.p. 144

(stará pošta – loňské sídlo městské knihovny)

Pomlázky, kraslice, zdobení, tradice. Muzeum už žije Velikonocemi

KrasliceCo určuje, kdy budou Velikonoce? Kdy je Popeleční středa nebo Červené pondělí? A jak krásné mohou být kraslice, ať už vyráběné klasickými, nebo naopak moderními technikami? To vše a ještě mnoho dalšího ukáží a vysvětlí dvě velikonoční výstavy, které včera začaly v hlavní budově žateckého muzea a v Křížově vile. Obě potrvají do 28. dubna a doplní je i zajímavé akce.

Vernisáž v hlavní budově muzea zahájil milý a krátký pěvecký koncert v podání dětí z MŠ Alergo. Samotná výstava s názvem Klekání zvoníme, Jidáše honíme ukazuje jednak muzejní sbírku kraslic, jednak na řadě panelů popisuje velikonoční pojmy a tradice. „Minulý týden byla Popeleční středa, kterou začalo dlouhé čtyřicetidenní období předvelikonočního půstu. Našimi výstavami chceme toto období zpestřit a nabídnou třeba i inspiraci pro velikonoční výzdobu,“ zahájila výstavu ředitelka muzea Radmila Holodňáková. Druhá část výstavy s názvem Podoby českých Velikonoc probíhá v Křížově vile a ukazuje tradice v Česku do roku 1948.

Velikonoce vrcholí Pašijovým týdnem, který tvoří Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Červené pondělí a který začne 15. dubna. Ještě před Pašijovým týdnem proběhnou atraktivní doprovodné akce muzea k velikonočním výstavám.

Od 9. do 14. dubna ukáže muzeum v hlavní budově, jak se zdobí tradičně i netradičně kraslice nebo jaké mohou být dekorace. „Kdo to ještě neumí, může se naučit plést pomlázku. Zatímco toto budou akce tvořivé, ve Staré papírně proběhne 10. až 13. dubna Velikonoční jarmark, který je spíše pro ty, kdo rádi nakupují,“ pozvala Radmila Holodňáková návštěvníky muzea na další akce související s Velikonocemi.

KrasliceDěti z MŠ AlergoVernisáž v muzeu

Vytvořeno: 15. 3. 2019