Přírodovědné centrum TK 14 Žatec zahajuje provoz

Slavnostním přestřižením pásky bylo dnes dopoledne otevřeno Přírodovědné centrum Žatec. Slavnostního zahájení se zúčastnili například hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, náměstek ministra školství Jan Mareš nebo starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Pro veřejnost se Přírodovědné centrum otevírá v sobotu 26. března. Díky moderní technice nabízí skvělé zážitky, které jsou ale jen těžko popsatelné. Nejlepší způsob, jak si úchvatnou podívanou vyzkoušet, je přijít se podívat.

​Přírodovědné centrum Žatec nebo-li Technický klub TK 14 patří mezi 19 technických klubů v Ústeckém kraji, jejichž aktivita je směřována na podporu polytechnického i odborného vzdělávání a na podporu gramotností v rámci projektu OP VVV 0017377.

​​Samotné náklady na vytvoření centra činily dohromady 18 milionů korun. Hlavní část 14 milionů korun byla na technologii a personální zajištění, z čehož 95 procent pokryla evropská dotace a 5 procent byla spoluúčast na dotaci, již pokrylo město Žatec, které je provozovatelem centra. Zbylé 4 miliony potřebné na stavební úpravy v budově školy uvolnil Ústecký kraj. „Dalších cca 2,5 mil Kč dostaneme z dotačního titulu IROP 5, které poputují do 3D Technologie a hologramu,“ uvedl místostarosta Žatce Radim Laibl.

Hlavním cílem je popularizovat vědu, podporovat přírodovědné vzdělávání a nabízet atraktivní přednášky pro širokou veřejnost. „Přírodovědné centrum bude zajišťovat přednášky pro děti i veřejnost, ale také bude podporovat další vzdělávání pedagogů z celého Ústeckého kraje,“ uvedl vědecký pracovník a žatecký radní Pavel Pintr, který byl iniciátorem myšlenky na vznik žateckého Přírodovědného centra.

Samotné centrum bylo vybudováno v historické budově žatecké zemědělské školy, kde od loňského roku vznikly dvě speciální místnosti, v nichž budou a Věda na kouli a Digitárium. Jde o přednáškové prostory, v nichž budou lektoři dětem i dospělým přednášet různá témata za pomoci moderní techniky. Věda na kouli je založena na promítání kulového obrazu na velkou kouli uprostřed místnosti, což slouží k zejména k přednáškám z astronomie, geografie, ekologie či geologie. Digitárium naopak nabízí promítání na kulovou klenbu, tedy pohled uvnitř pomyslné koule, a přinese přednášky například z oblasti fyziky, chemie či robotiky.

​Součástí Přírodovědného centra Žatec budou navíc otevřené dílny s různým zaměřením: Jedna bude na Chrámu chmele a piva, která se bude věnovat chmelařské oblasti. Dvě na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Žatci se budou věnovat umělé inteligenci. Další otevřená dílna je přímo v centru a zaměřuje se na robotiku, starají se o ni Kroužky robotiky a programování, které v Žatci fungují už několik let.

Do budoucna plánuje Přírodovědné centrum úzkou spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje nebo UJEP v Ústí nad Labem. „Podepsali jsme s nimi Memorandum o spolupráci, jsme velmi rádi, že jsme našli společnou řeč a budeme spolupracovat. Věříme, že investice do polytechnického vzdělávání a podpora a rozvoj potenciálu našich dětí se městu v budoucnu vrátí,“ dodal místostarosta R. Laibl. Tomáš Kassal

Otevírací doba pro školy: Otevírací doba pro veřejnost:

Út, St, Čt 8:00 – 13:00 So 10:00 – 17:00

Datum vložení: 25. 3. 2022 13:42