Projekt Žatec bez dluhů pomohl skoro dvěma stovkám lidí

Projekt Žatec bez dluhů končí

V rámci spolupráce města Žatce a vládní agentury pro sociální začleňování vznikl projekt Žatec bez dluhů, který se komplexně věnoval dluhové problematice v Žatci. Po pětadvaceti měsících skončí dotovaný projekt k 30. červnu, díky podpoře města ale může poradna fungovat až do konce roku.

První výsledky celého projektu představila včerejší 8. dluhová platforma, tedy setkání organizací a služeb, které se v Žatci věnují i osobám, které se dostaly do problémů s dluhy. Do projektu, který poskytoval několik různých služeb a aktivit a jejž zajišťovalo Sociální centrum pro rodinu, se ke včerejšku zapojilo 183 klientů.

Z nich bylo 32 úspěšně zapojeno do insolvence. Právě akreditovaná dluhová poradna, která může občany, jež trápí zadlužení, dovést až k podání návrhu na insolvenci, v Žatci v minulosti chyběla a vznikla díky projektu podpořenému Agenturou pro sociální začleňování (ASZ). „Ukázalo se, že dluhová poradna své místo ve městě má,“ shrnula první závěry projektu Lenka Mangová Mottlová, která byla odborným garantem poradny. „A jsme rádi, že to uznává i město a rozhodlo se nás podpořit. Bez něj bychom museli svou činnost ukončit už nyní,“ dodala.

Insolvence a dluhové poradenství

Vedle akreditované dluhové poradny a dluhové platformy, tedy setkávání různých organizací z oblasti sociálních služeb, projekt nabízel také vzdělávání ve finanční a dluhové gramotnosti a především prevence zadlužení a řešení spotřebitelských problémů. Kvůli tomu, jak předejít insolvenci a řešit své finanční potíže včas, se v rámci projektu obrátilo na poradnu celkem 96 osob. „Potvrdilo se nám, co víme dlouho, ale co si mnoho laiků neuvědomuje: Že poradna je důležitá hlavně jako prevence, tak ji také mnoho lidí chápe. Což je výborné,“ zdůraznila Lenka Mangová Mottlová. Insolvence neboli oddlužení totiž bývá až poslední možností, navíc není vhodná pro každého dlužníka.

Výsledky dvouletého projektu ocenily i přítomné pracovnice vládní ASZ. Ocenily široké zapojení veřejnosti, ale hlavně vyzdvihly úspěšnost žatecké poradny v oblasti insolvence. Dvaatřicet schválených návrhů na oddlužení znamená velmi vysokou úspěšnost. A 14 insolvenčních návrhů, podaných akreditovanou poradnou jen za první pololetí letošního roku, je podle ASZ počet, jaký mají jiná pracoviště za 2 až 3 roky činnosti.

Problémů může přibývat

V rámci hodnocení projektu Žatec bez dluhů zaznělo také upozornění, že problémy s dluhy, insolvencemi a exekucemi budou veřejnost v nejbližší době trápit čím dál víc. Souviset to bude s rostoucími energií, nájmů a dalších služeb. Bez dobrého plánování vlastních financí se může do problémů dostat téměř kdokoliv. I proto budou podobné poradny s preventivními a vzdělávacími programy potřeba stále více. Tomáš Kassal

Datum vložení: 17. 6. 2022 8:28
Datum poslední aktualizace: 17. 6. 2022 8:31