První veřejná debata o sportovní hale popisovala hlavně hledání lokality

Zvažované lokality pro stavbu haly

První diskuzi s veřejností na téma plánované sportovní hale připravilo na pondělní večer vedení města Žatce. Šlo o vůbec první představení záměru, o kterém se bude dál diskutovat. Jednou z podstatných zpráv pro veřejnost bylo ujištění, že pro vedení města patří sportovní hala k prioritám.

„Jsme v procesu příprav na úplném začátku,“ zdůraznila starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Už nyní ale chce město spolupracovat jak se sportovci, tak se širokou veřejností na přípravách. „Hlad po akcích je ze strany sportovních oddílů velký,“ popsal zájem sportovců o využití haly místostarosta Žatce Radim Laibl. Podle průzkumu sportovní komise by oddíly dohromady mohly pořádat v nové hale 190 akcí za rok.

Co je ohledně sportovní haly nyní jistého? Prakticky jen to, že stát by měla na jižním okraji města u silnice na Holedeč. Existují dvě konkrétní místa, pár set metrů od sebe, jedno na levé a druhé na pravé straně od silnice. Obě jsou velmi podobné a jsou výhodnější, než předchozí místa, o nichž se uvažovalo.

O nich mluvil architekt Jiří Vaníček. „Dal jsem dohromady návrhy, které nejsou jen moje, ale které jsem posbíral i od dalších lidí. Každý z nich má ale své výhody i nevýhody,“ popisoval J. Vaníček možná místa. Několik lokalit spojovalo, že jsou dobře dostupné, ale chybí jim možnosti dalšího rozvoje a navíc by se při pořádání akcí velmi zkomplikovala doprava v okolí. Celkově by měla hala v nich negativní dopad na bydlení ve svém sousedství. To se týkalo například lokality pod hradbami či v blízkosti gymnázia a zemědělské školy.

Naopak lokalita u silnice na Holedeč je z hlediska dopravy nejvýhodnější. Zároveň nabízí možnost dalšího rozvoje. Ten je přitom klíčový. „Stavba sportovní haly je strategické rozhodnutí, protože má sloužit desítky dalších let,“ řekla starostka Žatce.

Odbor rozvoje města žatecké radnice doporučuje pro stavbu sportovní haly plochu v lokalitě Kamenný vršek, tedy na poli vlevo od silnice na Holedeč. „V územním plánu města není žádné místo, kde by se sportovní halou počítalo. Ať tedy vybereme jakoukoliv lokalitu, musela by se udělat změna územního plánu,“ upozornila Gabriela Becková z odboru rozvoje. Ohledně doporučeného místa už město vedlo několik jednání a má první souhlasné stanovisko od krajských úředníků – přípravné práce jsou tady nejdál.

Lokalita napravo od silnice, kde se uvažuje o budoucím parku Lipovka, má podobný rozvojový potenciál. Navíc je také v těsné blízkosti nejobydlenější části města. Žádná jednání kolem něj se ale zatím nevedla.

Přípravné práce a sbírání informací nyní budou pokračovat. Vedení Žatce a úředníci radnice už ovšem mohou využít i první informace od občanů, které získali právě na setkání s veřejností ve Staré papírně. Jedna z připomínek říkala, že je vhodné, aby sportovní hala měla i druhý prostor například pro rozcvičování. Kvůli dětem by byly vhodné sportovní podmínky i kolem haly. Nezbytné bude pochopitelně parkoviště.

Z prvních reakcí je zatím znát, že nová hala by měla sloužit především sportu. Měla by tak být multisportovní, ale nemusí být nutně multifunkční: využití pro kulturních či společenské akce by totiž mohlo zvýšit zájem o využití haly, ale také by ji velmi významně prodražilo. Zatímco odhad ceny u sportovní haly se pohybuje mezi 80 a 100 miliony korun, multifunkční hala by mohla stát až 150 milionů. Tomáš Kassal

Vedení města při setkání s veřejnostíZvažované lokality pro stavbu haly

Datum vložení: 22. 1. 2020 8:43
Datum poslední aktualizace: 22. 1. 2020 8:46