Sídliště Šafaříkova čeká obnova, lidé by chtěli hlavně víc místa na parkování

Zvýšit počet parkovacích míst na sídlišti, takový byl hlavní požadavek obyvatel sídliště Šafaříkova při setkání se zástupci města v úterý 2. srpna. K veřejné diskuzi o tom, jak zlepšit život v lokalitě, došlo v souvislosti s plánovanou revitalizací sídliště.

Zhruba dvouhodinové diskuze se šedesátkou obyvatel se zúčastnili zástupci města, městské policie a technické správy a jeho organizací v čele se starostkou Zdeňkou Hamousovou a projektant, který připravuje dokumentaci pro proměnu sídliště. „Dopracovaná projektová dokumentace by měla být hotová v listopadu letošního roku, poté ji projednají komise rady města. Když vše půjde podle předpokladů, příští rok budeme mít stavební povolení a k samotné realizaci by mohlo dojít v roce 2024. Ještě předtím, příští rok, bude na sídlišti provádět Severočeská vodárenská společnost rekonstrukci vodovodu a kanalizace,“ popsal na závěr setkání plánované termíny Marek Pataky z Odboru rozvoje města.

V souvislosti s obnovou sídliště, na němž bydlí část obyvatel už od konce 70. let, zazněla celá řada návrhů, jak jeho budoucí podobu zlepšit. Lidé chtěli třeba víc zeleně, vodní prvek nebo pítko, oplocení dětských hřišť, lavičky pro maminky. Některé z těchto požadavků se bude projektant snažit doplnit do konečné projektové dokumentace. Z debaty vyplynuly i další požadavky, které nesouvisí přímo s investicí – lidé by například chtěli častější hlídky městské policie, častější obnovu čar, jež upravují parkování, nebo ještě více kontejnerů na odpad, včetně tříděného.

Zcela zásadním požadavkem ale bylo výraznější navýšení počtu parkovacích míst. A to i třeba za cenu změny územního plánu. „Zvýšit počet parkovacích míst, to sídliště potřebuje nejvíc,“ řekl jeden z občanů. „Ve vnitrobloku je nevyužitý prostor. Podle nás by se tam dalo přesunout jedno hřiště ze sídliště a místo něj by se mohla navýšit parkovací místa,“ nabídla další občanka konkrétní řešení.

Starostka obyvatelům sídliště slíbila, že se požadavkem bude město určitě zabývat, ale zdůraznila, že nemůže slíbit, zda se to právě takto podaří zrealizovat. „Určitě ale všem patří poděkování, že se přišli zapojit do věcné debaty,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová.

V současnosti je na sídlišti 107 parkovacích míst. Navrhovaný projekt zatím počítá s navýšením na 118 parkovacích míst, z čehož by 6 bylo pro ZTP. Nových 11 parkovacích míst nebude podle obyvatel dostačovat. Tomáš Kassal

Datum vložení: 3. 8. 2022 11:08
Datum poslední aktualizace: 3. 8. 2022 11:11