Starosta Žatce připomněl při výročí vzniku ČSR význam všech mužů 28. října

Položením věnců a květin u památníku válečným obětem a u busty Edvarda Beneše si dnes dopoledne připomněli účastníci setkání na Kruhovém náměstí 104. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Okolnosti vzniku republiky na konci 1. světové války, kdy se po vyhlášení samostatnosti v Praze přidali o dva dny později Slováci a vzápětí i Podkarpatská Rus, připomněl ve svém projevu starosta Žatce Radim Laibl. „Alois Rašín, František Soukup, Antonín Švehla, Vavro Šrobár a Jiří Stříbrný byli pětice, která se do našich dějin zapsala jako muži 28. října. Byli významnými představiteli domácího odboje. Přestože se dnes zásluha připisuje hlavně tomu zahraničnímu odboji, který představovali Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš, v oněch říjnových dnech právě ona pětice měla prst na tepu událostí, které vedly k vyhlášení samostatné Československé republiky. Dnes si tak připomínáme, mimo jiné, i jejich odkaz,“ řekl žatecký starosta.

Vedle něj se při vzpomínkové akce ve svých projevech vyjádřili k české historii a vyhlášení československého státu i další účastníci setkání. Danuše Manová z Československé obce legionářské připomněla například význam husitství v české historii nebo význam bojovníků za svobodu samostatného státu za první i druhé světové války. Olga Nepivodová ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel pak připomněla bojové nasazení i finanční příspěvky volyňských Čechů za první světové války, jimiž podpořili ještě neexistující samostatný stát, i oběti Čechů z Volyně za druhé světové války při boji za znovuzískání svobody Československa.

Tradiční setkání, na jehož organizaci se s městem Žatec podíleli i vojáci zdejší posádky Armády ČR, oficiálně zakončila česká státní hymna. (kas)

Datum vložení: 28. 10. 2022 13:04
Datum poslední aktualizace: 28. 10. 2022 13:06