Stipendijní programy pro zdravotníky

Ilustrační foto

Dva stipendijní programy, které mají do budoucna pomoci se zajištěním zdravotnického personálu v žatecké nemocnici i v ambulancích ve městě, schválilo na svém březnovém jednání Zastupitelstvo města Žatec.

Jde o programy Stabilizace lékařů, zubních lékařů na území města Žatec a Stabilizace nelékařských zdravotnických pracovníků na území města Žatec.

Schválená stipendia jsou ve výši:

- lékaři, zubní lékaři 50 tisíc Kč za akademický/školní rok

- nelékařští zdravotničtí pracovníci 20 tisíc Kč za školní rok na střední škole

- nelékařští zdravotničtí pracovníci 30 tisíc Kč za akademický/školní rok u navazujícího studia

Důvodem pro schválená stipendia je dlouhodobý nedostatek lékařů i zdravotních sester jak v Nemocnici Žatec, tak v ambulancích praktických i odborných lékařů ve městě. „Projektem stipendií chceme nastavit takový systém, jenž nám pomůže s výchovou nových lékařů i nelékařských pracovníků, kteří budou v Žatci působit v dalších letech. Je to podle nás jedna z mála cest, jak do budoucna řešit personální problémy ve zdravotnictví v našem městě,“ vysvětlil místostarosta Žatce Radim Laibl. Podobné stipendium nabízí i Ústecký kraj, zájemci mohou žádat o obě podpory. „Jsme připraveni pomoci budoucím zájemcům se zajištěním obou podpor, stejně tak s prospěchovým stipendiem Ústeckého kraje, které se momentálně tvoří a mělo by platit od nového školního roku 2022/23,“ doplnil R. Laibl.

Pravidla pro stipendia mají být nastavena tak, aby byla výhodná pro obě strany – město finančně podpoří studující zdravotníky, kteří se naopak smluvně zaváží, že po ukončení studia budou profesně působit v Žatci. Kolik let budou studenti využívat stipendijní program, tolik let budou muset působit na území Žatce.„Je to další krok, kterým chceme motivovat budoucí zdravotníky, zejména ty nerozhodnuté, aby působili právě u nás v Žatci,“ zdůraznila starostka Zdeňka Hamousová.

Stipendijní programy doporučila zastupitelstvu ke schválení Rada města Žatce na svém jednání 14. března. Ještě předtím celý záměr podpořila Sociální a zdravotní komise jako poradní orgán rady města. Tomáš Kassal

Datum vložení: 30. 3. 2022 12:22
Datum poslední aktualizace: 30. 3. 2022 12:24