město Žatec
Královské město

Vánoční atmosféra nezmizí, šetřit se bude jinak

Vánoční atmosféra nezmizí, šetřit se bude jinak

Ceny za energie se letos výrazně zvýšily, tím narostly i výdaje města. Žatec do budoucna bude hledat úspory, ale na letošní vánoční atmosféře se to neprojeví. Světelná výzdoba se omezovat nebude, stejně jako jindy začne fungovat i kluziště.

Pro omezování vánočního osvětlení není příliš důvodů. „Počítali jsme to a vypínáním vánočního osvětlení na několik hodin příliš velké úspory nedosáhneme. Chceme zachovat vánoční atmosféru, lidé si to podle nás zaslouží. Navíc máme do konce roku ceny energií fixované, takže to nedává příliš smysl,“ vysvětlil starosta Žatce Radim Laibl.

Stejně jako osvětlení začne fungovat také veřejné kluziště před radnicí. Otevřít by se mohlo několik dní před vánočními svátky, rozhodující vliv na to bude mít počasí. I v případě ledové plochy je důležité, že do konce roku bude výhodou fixovaná cena za elektřinu. Jak dlouho ale bude možné na náměstí Svobody bruslit, do toho už vedle počasí mohou zasáhnout i výdaje. Je proto možné, že provoz kluziště skončí třeba v únoru.

Zatímco o Vánocích atmosféru šetření na energiích ještě příliš neovlivní, v příštím roce už plánuje radnice některá opatření. „Naší povinností je hlavně se chovat v zacházení s energiemi efektivněji. Zvykli jsme si, že elektřina byla relativně levná, už je to ale jinak. Podle toho se musíme chovat,“ zdůraznil Radim Laibl.

Jak se to projeví v žatecké praxi? Například chystanou obměnou veřejného osvětlení v ulicích, všude se začnou používat úsporné LED žárovky. Například v nejvíc obydlených částech města se namontují svítidla, která půjdou ovládat a v nočních hodinách, kdy je pohyb lidí nejmenší, se třeba na parkovištích sníží jejich výkon o desítky procent.

Další úspora může nastat u osvětlení památek, jež jsou dosud nasvícené každou noc nepřetržitě. Nově by ale byly osvětlené celé noci jen o víkendech či svátcích. Ve všední dny, kdy v noci tolik lidí ulicemi nechodí, by se ale mohlo například od 22 do 5 hodin vypínat.

Všechna opatření v šetření s energiemi by měla být časem v souladu s energetickou koncepcí města, která se má připravovat. „Je potřeba, abychom postupovali systematicky,“ zdůraznil starosta R. Laibl. Tomáš Kassal

Datum vložení: 29. 11. 2022 9:00
Datum poslední aktualizace: 29. 11. 2022 9:02
Autor: Tomáš Kassal

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání

Mobilní rozhlas

Mobilní Rozhlas

ČEZ Odstávky

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Kontakty

Městský úřad Žatec          náměstí Svobody 1
438 01 Žatec                                 
tel., fax:
+420 415 736 111
+420 415 736 148

https://www.mesto-zatec.cz
epodatelna@mesto-zatec.cz
datová schránka: q7ebuu4
IČ:00265781
DIČ:CZ00265781
č.ú.:19-422481/0100

Turistické informace
nám. Svobody 149,
438 01 Žatec

tel./fax:
+420 415 736 156 
+420 415 736 111

infocentrum@mesto-zatec.cz
www.infozatec.cz