Vyhlášení nejlepších sportovců: Osobnosti sportu je Jindřich Samek

Neobvyklou kulisu mělo letošní vyhlášení nejlepších sportovců města. Slavnostní předání plaket za nejlepší výkony v roce 2021 proběhlo v neděli 5. června na stadionu Mládí za asistence stovek účastníků prvního žateckého Festivalu sportu.

Komise tělovýchovy a sportu jako tradičně ocenila jednotlivce i kolektivy, kteří se prosadili v rámci soutěží na krajské či celostátní úrovni. V minulosti se ceny sportovcům předávaly většinou v kulturních zařízeních města, třeba v divadle či Galerii Sladovna. Ale letos proběhlo slavnostní předání přímo na sportovišti a před zraky dalších sportovců – převážně dětí, pro něž to může být další motivace.

Hlavním smyslem vyhlášení nejlepších sportovců je ovšem ocenění jejich konkrétních úspěchů, jimiž byly třeba medaile z celostátních soutěží, úspěchy v krajském měřítku, ale v případě kanoistky Lucie Nesnídalové dokonce i výkony v reprezentačním dresu. „Musím vám všem blahopřát a přeji, abyste si své ocenění vychutnali,“ pogratulovala nejlepším sportovcům města starostka Zdeňka Hamousová.

Milou tradicí sportovního vyhlášení se stává vyhlášení Osobnosti sportu. Letos se jí stal Jindřich Samek, bývalý výborný hráč a po několik desetiletí úspěšný mládežnický trenér, který vedl a vychoval řadu skvělých hráčů. (kas)

NEJLEPŠÍ SPORTOVCI MĚSTA

TJ Žatec – národní házená mladší žáci

Osobnost sportu

Jindřich Samek – dlouholetý trenér stolního tenisu

Jindřich Samek (26. 3. 1946)

Od útlého mládí byl všestranným sportovním nadšencem. Závodně hrál fotbal a hokej, dělal lehkou atletiku. Později se věnoval i národní házené, k níž se dostal díky dceři a kde působil coby vedoucí družstva prvoligových žen nebo jako asistent trenéra.

Jeho celoživotní prioritou se ovšem stal stolní tenis, ke kterému jej přivedl starší bratr. Začínal s tímto sportem v Lokomotivě Žatec. V sedmdesátých letech přestoupil do VTŽ Chomutov, kde hrál osm let nejvyšší celostátní soutěž.

Po ukončení závodní kariéry se naplno začal věnovat trénování mládeže v Severu Žatec. Základna Severu se i jeho zásluhou brzy stala známou nejen v rámci kraje, ale v celé republice. Jeho svěřenci byli absolutní krajskou špičkou, o čemž svědčí tituly přeborníků, kterými se stali Gryga, Průša, Čaja, Pek, Karbula, Štěpnička, Vízner, Urbánek, Kadlec, Keller. Samozřejmostí se staly postupy na Mistrovství ČR mezi nejlepší stolní tenisty Česka.

Vedle trenérské činnosti pracoval v okresním výboru svazu stolního tenisu, na krajské úrovni byl místopředseda komise mládeže. V září loňského roku ze zdravotních důvodů svou trenérskou činnost přerušil.

Datum vložení: 7. 6. 2022 9:03
Datum poslední aktualizace: 7. 6. 2022 9:06