Ve dnech 23. - 27. 12. 2019 úřad zcela uzavřen.

Dne 31. 12. 2019 otevřeno do 13 hod.

Děkujeme za pochopení!

Kanceláře Odboru místního hospodářství a majetku od 9. 12. 2019 sídlí v podkroví radnice

Vzpomínka k 101. výročí vzniku samostatného Československa

Vzpomínková akce ke vzniku ČSRVzpomínková akce na Kruhovém náměstí dnes před polednem připomněla 101. výročí od vzniku samostatného Československa. Vznik republiky si připomnělo osm desítek lidí, od zastupitelů přes příslušníky Armády ČR a členy Československé obce legionářské až po běžné žatecké občany. Pieta vyvrcholila českou státní hymnou.

V hlavním projevu na Kruhovém náměstí připomněla starostka Žatce Zdeňka Hamousová, že 28. říjen 1918 nebyl jen politickou událostí v dějinách země, ale především oslavou svobody a vyvrcholením procesu vedoucího ke svébytnosti českého národa. „Samostatný stát se nám může dnes zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat,“ zdůraznila žatecká starostka.

Uvedla také, že stát, to není jen organizace politické moci. „Jsou za ním lidé s rodinami, jejich příběhy a životy, rodné obce a vztahy. Proto za Československo umírali lidé a jemu byla často věnována jejich poslední slova. A lidský život je přece tou největší hodnotou,“ řekla Z. Hamousová. Mluvila také o nadčasových ideálech a hodnotách Československé republiky, ale i demokracii, která není zárukou dokonalosti, ale je zárukou respektování různých názorů a postojů. I to symbolizovalo samostatné Československo, na jehož tradice dnes navazujeme.

Na odvážná rozhodnutí našich předků upozornila za Československou obec legionářskou Danuše Manová. Vyzvala přítomné k zamyšlení, jak by se oni zachovali v době před vznikem Československa. „Pronásledovaný byl protirakouský výbor zvaný Maffie složený hlavně z politiků a podnícený Masarykem před jeho odchodem do ciziny, zúčastnila se ho například i Ema Destinová. Zastrašili by nás tresty smrti. Myslíte, že by ovlivnily náš názor? Mnohé naše předky a politiky tato obava zastavila. Ale pokračovalo se v cizině,“ upozornila na složité okolnosti vzniku republiky D. Manová. Velkou zásluhu na úspěšném boji o samostatnost měly právě československé legie ve Francii, Itálii i Rusku. Tomáš Kassal

Vzpomínková akce ke vzniku ČSRVzpomínková akce ke vzniku ČSRVzpomínková akce ke vzniku ČSRVzpomínková akce ke vzniku ČSR

Vytvořeno: 28. 10. 2019
Poslední aktualizace: 28. 10. 2019 12:46