Vzpomínková akce u památníku letců připomněla válečné hrdiny

Vzpomínková akce u památníku letců v žateckém Podměstí dnes odpoledne připomněla hrdiny druhé světové války, kteří bojovali proti nacismu. Pieta se konala při příležitosti 5. výročí odhalení památníku a také jako připomínka 105. výročí narození generála Františka Fajtla.

památníkPamátník připomíná jména 53 příslušníků leteckých sil, kteří pocházeli z Ústeckého kraje a za války bojovali na východní i západní frontě. Generál Fajtl z nich patří k nejznámějším. Nejen díky svému osobnímu kouzlu a bojovým úspěchům přímo v době války, ale také díky 14 knihám, které po válce napsal o svých zážitcích. „Díky tomu se připomínka na oběti letců dostala mezi širší veřejnost, a to i v době normalizace,“ připomněla v dnešním projevu starostka Žatce Zdeňka Hamousová, že hlavně západní letci byli navzdory svým obětem po válce cílem pronásledování.

Žatecká starostka také připomněla výrok F. Fajtla, že „bojovat za svobodu a demokracii se vždy vyplatí“. Právě kvůli připomínce této zkušenosti se podobné vzpomínkové akce pořádají. V této souvislosti předseda spolku Letci Žatec Václav Vašek v následujícím projevu přiznal obavy o další osud Česka i Evropy, neboť podle něj klesá zejména obranyschopnost Česka. Naproti tomu nebezpečí podle něj narůstají, což souvisí nejen s mezinárodní situací, ale také se zapomínáním na válečné hrůzy. „Stará pravda říká, že čím déle od poslední války, tím blíže k té příští,“ upozornil V. Vašek. A poklonil se válečným hrdinům. „Klaním se veteránům druhé světové války,“ dodal V. Vašek, poslední velitel stíhacího pluku na žateckém vojenském letišti.

Právě kvůli historii vojenského letectva na Žatecku před pěti lety vznikl Památník hrdinům – letcům Ústeckého kraje v Podměstí. Konkrétně na místě, kde stával tank jako jiná připomínka největší světové války, než jej poničili vandalové. Pořadatelem vzpomínkové akce, jíž se aktivně zúčastnili i vojáci žatecké posádky, byla také obec Toužetín. Právě pod ni spadá Donín, rodiště generála Františka Fajtla.

starostka Zdeňka Hamousová při projevuVáclav Vašekpietní akcejména letců

Vytvořeno: 12. 9. 2017