Zájem o očkování roste. V nemocnici má většina zdravotníků i posilující dávku

Poliklinika Žatec

Téměř 40 tisíc lidí dostalo vakcínu proti Covid-19 v Očkovacím centru Nemocnice Žatec v době od ledna do září. V Žatci se přitom očkují nejen lidé z města a okolí, ale z celého Ústeckého kraje.

Největší část očkovaných v žateckém centru dostalo vakcínu Comirnaty od Pfizeru, bylo to téměř 37 tisíc lidí. Vyplývá to ze statistik očkovacího centra v Žatci.

V srpnu se očkovací centrum přesunulo z náměstí Poperinge na polikliniku, v té době byl také nejnižší zájem o vakcínu. Nejvíce vakcín v jednom dni podali zdravotníci v Žatci 10. července, kdy aplikovali 510 dávek. Naopak nejmenší zájem byl 12. srpna, kdy přišlo 12 osob. V poslední týdnech se opět očkuje více. „O očkování proti Covidu-19 vzrostl zájem poté, co skončila úhrada testů pro neočkované. Ale třetinu osob nyní tvoří přeočkování třetí dávkou,“ popsala změnu trendu Jana Olšanová, manažerka kvality Nemocnice Žatec.

V současnosti probíhá očkování v 1. patře polikliniky, čekárna je společná s ordinací MUDr. Molcarové. Protože je v čekárně jen 10 míst, lidé čekají na očkování i na chodbě. Mnohdy ale zbytečně, protože chodí příliš brzy. „Mnoho osob chodí na očkování s půlhodinovým i delším předstihem, čímž vznikají fronty. Prosíme občany, pokud jsou objednaní, vakcínu jim nikdo nevezme, mohou opravdu přijít ve stanovenou dobu.  Dále prosíme o shovívavost, pokud se někomu udělá špatně. To jsou situace, kdy se provoz zastaví, protože sestra se musí postarat o pacienta, nemůže tedy aplikovat vakcínu,“ popsala provozní problémy očkovacího centra Jana Olšanvá.

Z jejích slov vyplývá, že i když je možné se nechat očkovat bez předchozí registrace, je předběžná rezervace výhodnější. Už proto, že pak není nutné dlouho čekat před vakcinačním centrem.

To platí i pro přeočkování posilující dávkou (tzv. třetí očkování u dvoudávkových vakcín), které je možné po šesti měsících od ukončení základního očkování proti Covid-19. Jako posilující je povoleno používat pouze Comirnaty (Pfizer) nebo Spikevax (Moderna).

V souvislosti s posilující dávkou vakcíny proti Covid-19 je zajímavé, že přeočkování má za sebou už 85 procent zdravotníků žatecké nemocnice. „Pokud někdo posilující dávku nedostal, tak je to proto, že na ni ještě nemá nárok,“ popsala Jana Olšanová zájem zdravotníků o přeočkování. Tomáš Kassal

Datum vložení: 16. 11. 2021 9:12
Datum poslední aktualizace: 16. 11. 2021 9:16