Zastupitelé schválili novou vyhlášku o poplatcích za odpady

Ilustrační foto

Obecně závaznou vyhlášku (OZV) o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství schválilo na své zářijové schůzi Zastupitelstvo města Žatec. Vydání nové vyhlášky, která začne platit od 1. ledna 2022, bylo nutné, neboť vyplývá ze změny zákony o odpadech.

Pro obyvatele Žatce a jeho místních částí v souvislosti s novelou zákona o odpadech, a na to navazující OZV, vyplývají dvě úplné novinky:

1) Každý občan bude platit roční poplatek 900 Kč.

2) Každý občan je povinen se k tomuto poplatku osobně přihlásit.

Roční paušální poplatek byl určen ve výší 900 Kč, což má pokrýt náklady na svoz směsného komunálního odpadu a částečné pokrytí nákladů sběrného dvora. Maximální poplatek může být dle zákona 1200 Kč. Skutečné náklady na odpadové hospodářství přepočtené na jednoho občana přitom v Žatci mají být 1473 korun ročně. Rozdílová částka bude hrazena z rozpočtu města, které i v minulosti dotovalo odpadové hospodářství ročně částkou 10 a více milionů korun.

V souvislosti se změnou legislativy mají města a obce nově dvě možnosti, jak platit za svoz a likvidaci odpadů. Buď tzv. paušálním poplatkem, což je způsob, který je v Česku nejběžnější. Nebo poplatkem za skutečné množství vyprodukovaného odpadu. Na základě odborných diskusí a doporučení především ministerstva vnitra, doporučila rada města zvolit paušální poplatek, což také zastupitelé minulý týden schválili.

Pro Žatec je OZV o místním poplatku za odpad úplnou novinkou. Ve městě dosud platí vyhláška, která popisuje systém třídění a likvidace odpadů, ale nestanovuje částku, již mají občané platit.

V Žatci lidé platili za shromažďování, svoz a likvidaci odpadků prostřednictvím plateb za popelnice a kontejnery. Svozová společnost stanovila každý rok podle velikosti nádoby na odpad a četnosti svozu cenu, již hradili majitelé nemovitostí – tedy buď jednotlivě domácnosti v rodinných domcích nebo společnými platbami lidé žijící v bytových domech. Konkrétně obyvatelé paneláků se výdaje za odpad dozvídají z ročního vyúčtování za bydlení. Tomáš Kassal

Datum vložení: 16. 9. 2021 12:43
Datum poslední aktualizace: 16. 9. 2021 12:44