Žatec převádí nemocnici na akciovou společnost, plánuje její další rozvoj

Ilustrační foto

Město Žatec chce, aby zdejší nemocnice dál fungovala a zajišťovala akutní zdravotní péči v rozsahu, jaký nabízí nyní. Zároveň ale hledá možnost, jak zajistit finance na další nezbytné investice, aniž by vše musel hradit městský rozpočet. I proto začala transformace nemocnice na akciovou společnost, která má vzniknout během letošního roku.

Po stanovách, ke kterým se budou vyjadřovat právníci, správní rada nemocnice i rada a zastupitelstvo město, bude nutná také pasportizace majetku a Due diligence, což je zjišťování analytických informací ke strategickému investičnímu rozhodnutí. Výhodou akciové společnosti je, že si město může samo určit, kolik akcií a komu chce prodat, koho chce mít za strategického partnera nebo partnery,“ vysvětlil místostarosta Žatce Radim Laibl. Transformace nemocnice je nutná i kvůli tomu, že současná obecně prospěšná společnost už nemůže fungovat z legislativních důvodů. Zanikl totiž příslušný zákon, a tak se o. p. s. ani nemá čím řídit.

Partnera bude chtít město Žatec hledat proto, že pokud má městská nemocnice dál plnit své úkoly a být funkční okresní nemocnicí, budou nutné další investice. „Musí se vybudovat urgentní příjem, je nutná proměna léčebny dlouhodobě nemocných, která je v nevyhovujícím stavu, a na to navazující další investice. To jsou ale projektové záměry za desítky milionů korun. A město potřebuje investovat i jinam – chceme rekonstruovat PDA, klášter, bývalé papírny, opravovat ulice, postavit sportovní halu. Proto je naším záměrem hledat pro nemocnici strategického partnera, který by pomohl s rozvojem nemocnice,“ zdůvodnil R. Laibl.

Z dosavadních neoficiálních diskuzí vyplynulo, že nejpřirozenějším partnerem pro město by byl kraj, konkrétně Krajská zdravotní. Ta by zároveň mohla být i zárukou, že Žatec o nemocnici nepřijde. Už minulé roky potvrdily, že Ústecký kraj i Krajská zdravotní změnily postoj ke zdejší nemocnici, jediné fungující v okrese Louny. „Kraj vytváří páteřní síť nemocnic, která bude součástí koncepce zdravotní péče v celém kraji. A v této páteřní síti se počítá s nemocnicí v každém okrese, což dává žatecké nemocnici velký význam. Bez nás to nepůjde,“ dodal Radim Laibl.

Ať bude po dokončení transformace Nemocnice Žatec strategickým partnerem kdokoliv, město Žatec hodlá její zachování, garantovat smluvně. Smluvně bude chtít zajistit například minimálně stejný počet primariátů, jako má nemocnice nyní, nebo mít předkupní právo na případný zpětný odkup akcií. Tomáš Kassal

Datum vložení: 19. 1. 2021 6:56
Datum poslední aktualizace: 20. 1. 2021 13:13