Žatec si připomněl Křišťálovou noc

V Žatci před synagogou si v sobotu 6. listopadu připomněli protižidovský pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu roku 1938 v nacistickém Německu, k němu připojeném Rakousku a v Sudetech.

Německé úřady tehdy nečinně přihlížely řádění paramilitantních jednotek SA, jejichž členové rozbíjeli skla a výlohy židovských domů, obchodů a synagog.  Záminkou pro pogrom byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži, Ernsta vom Ratha, který spáchal 17letý židovský mladík Herschel Grynszpan.

Události tehdy zasáhly i Žatec. „Když jsem se přes spleť vodních hadic dostal k mému rodnému domu v Dlouhé ulici, v podstatě vedle synagogy, tak mi maminka vyprávěla, že ráno několik mužů v civilu násilím vtrhlo do židovského chrámu a vydrancovali ho. Když synagoga náhle stála v plamenech, včas zasáhli žatečtí hasiči a za krátko měli oheň v synagoze pod kontrolou,“ vzpomínal žatecký rodák žijící v Německu Peter Klepsch.

„Jen díky žateckým rodákům je zde, před synagogou, každoročně vzpomenuto zavražděných žateckých židovských občanů. Tam, kde chybějí informace, se snadno ujme semínko nenávisti, které šíří neonacisté,“ uvedl Michal Lichtenstein, předseda Židovské obce Teplice.

„O židovské historii se ve školách moc neučí, a tak dnes mladí nic nevědí o této historii, která byla součástí našeho prostoru bezmála tisíc let. Akcí chceme osvětlovat tato bílá místa v historii hlavně pro mladou generaci,“ vysvětluje Petr Šimáček ze Spolku rodáků a přátel města Žatce.

Starostka města Zdeňka Hamousová připomněla, že se na rozkvětu Žatce ve velké míře podíleli židovští obchodníci s chmelem. I jejich výstavní budovy a sklady chmele jsou součástí návrhu do zápisu města do UNESCO. Právě probíhající rekonstrukce synagogy bude hotova v roce 2023, informoval její majitel Daniel Černý.

Akci pořádal s žateckými rodáky německý Nadační spolek Saaz/Žatec, jehož předseda Otokar Löbl byl v Žatci také přítomen, Židovská obec Teplice a město Žatec. Sobotní shromáždění, hojně navštívené žateckým občany, bylo zakončeno izraelskou písní Shalom Alechem. (pš)

Datum vložení: 8. 11. 2021 14:02
Datum poslední aktualizace: 8. 11. 2021 14:03