Žatecká nominace k zápisu na Seznam světového dědictví

O nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO bude rozhodnuto na zasedání Výboru světového dědictví, které se uskuteční v Rijádu v Saudské Arábii v termínu od 10. do 25. září 2023.

Od doby podání nominace se ustanovily pracovní skupiny, které se zaměřují na naplňování cílů Úmluvy o světovém dědictví na poli propagace, edukace a péče o památky:

Strategie rozvoje cestovního ruchu Žatce a krajiny žateckého chmele byla zpracována užším týmem pracovní skupiny propagace. Zpracování dokumentu bylo vyžadováno již v průběhu hodnocení, město tedy splnilo úkol ještě před rozhodnutím o zápisu. Zpracovaný dokument byl odsouhlasen zastupitelstvem, které jako odpovědného garanta pro úkoly a opatření v oblasti turistického ruchu ustanovilo Chrám Chmele a Piva.

Tematický výukový plán Poznej chmelařské dědictví města Žatce byl zpracován zástupci ZŠ Petra Bezruče, kteří jsou členy edukační pracovní skupiny. Výukový materiál je zpracován pro žáky 2. stupně základních škol v předmětech zeměpis, dějepis, přírodopis, občanská výchova, výtvarná výchova a pracovní činnost. Výukový plán obsahuje zpracované powerpointové prezentace, které může pedagog využít během výkladu. Následují pracovní listy pro každý předmět, které prověřují získané znalosti. Dále byly vytvořeny online hry, jež lze rovněž začlenit do výuky. Tento výukový modul tak dále doplňuje edukační projekt pro žáky 5. tříd s názvem Projektový týden, který již pět let úspěšně produkuje Chmelařské muzeum. Bohužel, muzeum je schopné kapacitně zajistit pouze 3 třídy ze základní školy Komenského alej. Zájem však mají i další žatecké školy, tento modul je možné využívat v průběhu celého školního roku. Dne 12.4. se v Žatci uskuteční workshop, na kterém bude modul představen ostatním základním školám.

V přípravě je už také výukový modul pro mateřské školy ve spolupráci s MŠ Otakara Březiny.

Město ve spolupráci s Petrem Bažantem připravilo vzdělávací deskovou hru s názvem Cesta chmele, hra vysvětluje proces pěstování a zpracování chmele. Zároveň jsou na herním plánu zobrazena autentická místa, která jsou součástí území nominovaného k zápisu na Seznam světového dědictví. Hru je možné zakoupit pouze při návštěvě města na infocentrech. Pravidla hry jsou připravena také v anglické a německé verzi.

Hlavním úkolem v roce 2023 bude zpracování projektu Hlavní zásady zachování a alternativního využití chmelařských staveb. Zpracování tohoto materiálu bylo rovněž požadováno v rámci mezinárodního hodnocení.

Olga Bukovičová, koordinátorka pro světové dědictví

Datum vložení: 30. 3. 2023 7:04
Datum poslední aktualizace: 30. 3. 2023 7:06