Orgán sociálně právní ochrany dětí
Orgán sociálně právní ochrany dětí v rámci výkonu státní správy zajišťuje:
- komplexní sociálně právní poradenství rodinám s nezletilými dětmi - viz. tři specifické agendy níže
- 24 hodinovou pracovní pohotovost pro případy poskytnutí bezodkladné pomoci nezletilým dětem (ocitnou-li se bez jakékoliv péče nebo jsou-li jejich životy či příznivý vývoj vážně ohroženy nebo narušeny)
V rámci zákonných kompetencí orgán sociálně – právní ochrany dětí rozhoduje:
- o uložení povinnosti rodičům nebo jiným osobám odpovědným za výchovu nezletilých dětí využít pomoci odborného poradenského zařízení,
- o odmítnutí písemné žádosti rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte o nahlédnutí do spisové dokumentace vedené o dítěti
Novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen „ZSPOD")
k 01. 01. 2013, ve znění pozdějších předpisů, (§ 9a, odst. 4) a Vyhláška č. 473/2012, o provedení některých ustanovení zákona o SPOD (§ 6 a příloha č. 1 Vyhlášky) zavedly do činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí standardy kvality SPO. Jedná se o zavedení standardů sociálně-právní ochrany jako souboru postupů a pravidel poskytování sociálně-právní ochrany.
Ustanovení právních předpisů, týkající se naplňování standardů, nabylo účinnosti dnem
01. 01. 2015.
Hlavním cílem zavedení standardů kvality sociálně-právní ochrany bylo vytvoření podmínek pro systematickou sociální práci s dětmi a rodinami, a to vnějších i vnitřních. Jedná se o soubor kritérií, které určují úroveň kvality poskytované sociálně-právní ochrany ve vztahu k dětem, rodičům a jiným osobám odpovědným za výchovu, sjednocují postupy při práci s ohroženými dětmi a rodinami a nastavují alespoň minimální standard práce – co musí každé pracoviště vykonávat ve vztahu ke klientovi i zaměstnanci, co musí mít k dispozici atd.
Standardy určené ke zveřejnění - naleznete ZDE - Standardy SPOD
Kompletní standardy jsou písemně zpracované, dle potřeby aktualizované; uložené jsou u vedoucí OSPOD, popř. vedoucí odboru.