Jak se chovat v mimořádné situaci

- Nerozšiřovat poplašné a neověřené zprávy.
- Varovat ostatní ohrožené občany ve svém okolí.
- Netelefonovat zbytečně telefonní síť je za mimořádných situací přetížena.
- Nepodceňovat vzniklou situaci.
- Pomáhat sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.

• Respektovat a snažit se získat informace z veřejných sdělovacích prostředků, z nařízení obce, z kabelové televize.
  • Nerozšiřovat poplašné a neověřené zprávy.
  • Varovat ostatní ohrožené občany ve svém okolí.
  • Netelefonovat zbytečně – telefonní síť je za mimořádných situací přetížena.
  • Nepodceňovat vzniklou situaci.
  • Pomáhat sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.

Co dělat, když Vám byla předána informace o bezprostředně hrozícím nebezpečí?

• Okamžitě se ukryjte. Jako úkryt stejně dobře poslouží výrobní závod, soukromý dům, obchod, budova úřadu, restaurační zařízení a pro děti škola. Nenechte děti posílat domů nebo se nesnažte je vyzvednout ze školy. Pedagogičtí pracovníci jsou instruováni, jak se o Vaše děti postarat.
  • V případě, že se zrovna nacházíte ve vozidle, toto zaparkujte a vyhledejte úkryt v budově.
  • Uzavřete okna, dveře a ostatní otvory. Siréna nebo jinak vyhlášený signál nebezpečí může signalizovat mimo jiné únik otravných látek, zplodin, plynů nebo radioaktivních zplodin.Uzavřením prostoru snížíte riziko ohrožení Vašeho zdraví a zamoření.
  • Sledujte sdělovací prostředky, zapněte rádio nebo televizi, poslouchejte informace vysílané z mobilních hovorových zařízení. Informace budou vysílány v častých intervalech. Pro případ evakuace si připravte přenosný radiopřijímač a baterie.
  • Při vyhlášení signálu katastrofa, ať již sirénou (kolísavý tón po dobu 2 minut) nebo jiným způsobem, je Vaší hlavní činností se ukrýt nebo v případě nařízené evakuace se evakuovat.
  • Při vyhlášení signálu nebezpečí zátopové vlny, ať již sirénou (přerušovaný tón po dobu 2 minut) nebo jiným způsobem, opusťte urychleně ohrožený prostor a vystupte na nejvyšší místo v terénu. Stav hladiny řeky Ohře v případě avizovaného nebezpečí (dlouhotrvající deště, prudké tání sněhu ve výše položených oblastech v povodí Ohře) monitorují hlídky Městské policie, které by provedly včasné varování.
Datum vložení: 17. 6. 2011 0:00
Datum poslední aktualizace: 10. 10. 2020 13:26