Poskytování údajů z AIS evidence obyvatel

Poskytování osobních údajů z agendového informačního systému evidence obyvatel

Údaje vedené v Informačním systému evidence obyvatel se na základě písemné žádosti poskytují obyvateli staršímu 15 let  k jeho vlastní osobě nebo k osobě blízké (tj. otec, matka, prarodiče, sourozenec, dítě, vnuk, manžel nebo partner). Neposkytují se  údaje o osvojení (§ 3 odst. 3 písm. p) zákona o evidenci obyvatel). Tyto údaje poskytuje pouze ministerstvo obyvateli staršímu 18 let do vlastních rukou.

K osobě blízké se poskytují následující údaje:
  • datum, okres a místo úmrtí,
  • den, který byl v rozhodnutí soudu o prohlášení za nezvěstného uveden jako den, kdy nastaly účinky prohlášení nezvěstnosti, a datum nabytí právní moci rozhodnutí soudu o prohlášení za nezvěstného,
  • den, který byl v rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého uveden jako den smrti, popřípadě jako den, který nepřežil, a datum nabytí právní moci rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého.

Za obyvatele mladšího 15 let a za občana, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý k jednání, žádá o poskytnutí údajů jeho zákonný zástupce nebo opatrovník

O poskytnutí údajů může rovněž požádat  člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem nebo zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.

Pokud za obyvatele žádá zákonný zástupce, opatrovník, popř. zmocněnec nebo člen domácnosti, musí prokázat svoji totožnost a identifikační údaje se zapisují na žádost o poskytnutí údajů.

Subjekty, které získávají osobní údaje z Informačního systému evidence obyvatel podle zvláštního právního předpisu nejsou oprávněny k jejich shromažďování, předávání a využívání mimo působnost stanovenou v tomto předpisu a jsou povinny zajistit ochranu dat před náhodným nebo neoprávněným přístupem nebo zpracováním

Poskytování osobních údajů z ISEO je zpoplatněn částkou 50,- Kč.

Poskytování  údajů z agendového informačního systému evidence obyvatel podle adresy objektu

Ohlašovna sdělí vlastníku objektu na jeho písemnou žádost jméno, popř. jména, příjmení a datum narození občana, k němuž vede údaj o místě trvalého pobytu odpovídající jeho vlastněného objektu. Ohlašovna sdělení doručí vlastníku do vlastních rukou.

Žádost o poskytnutí údajů lze podat přímo na příslušné ohlašovně podle adresy vlastněného objektu
  • osobně:
    • vlastník předloží občanský průkaz
    • správní poplatek 15,- Kč a 5,- Kč za každou i započatou stránku
    • sdělení lze po dohodě převzít přímo na ohlašovně
  • poštou:
    • vlastník zašle ohlašovně písemnou žádost
    • správní poplatek 15,- Kč a 5,- Kč za každou i započatou stránku
    • sdělení zašle příslušná ohlašovna vlastníkovi poštou do vlastních rukou