Vážení podnikatelé,

tímto Vás upozorňujeme na změnu platnou k 21. květnu 2022 u podnikatelské činnosti v silniční dopravě. Dopravci, kteří jezdí do zahraničí vozidly s největší povolenou hmotností nad 2,5 tuny (tedy zejména dodávky) budou nuceni splňovat povinnosti jako podnikatelé provozující klasickou velkou autodopravu nad 3,5 tuny. A to podmínku finanční způsobilostieurolicence.

Bližší informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva dopravy ČR: https://www.mdcr.cz/podnikani-malymi-vozidly.

Pozor - do živnostenského rejstříku jsou podnikatelé zapsáni zdarma

Podnikatelé mohou být po ohlášení živnosti či po přidělení IČO osloveni soukromou osobou (právnickou či fyzickou osobou) s nabídkou zápisu do rejstříku (např. Rejstřík obchodu a služeb) za určitý poplatek.

Dopis, jehož předmětem je nabídka zápisu do nějakého rejstříku za určitý poplatek, je obchodní aktivitou konkrétního soukromého podnikatelského subjektu, který vede evidenci podnikatelů a poskytuje související služby (např. v reklamní oblasti).

V žádném případě se nejedná o veřejnoprávní registr, jako je např. Informační systém rejstříku živnostenského podnikání = živnostenský rejstřík. Do tohoto rejstříku jsou podnikatelé zapsáni automaticky po provedeném ohlášení či změně a bez poplatku.

Podnikatel tedy nemá povinnost se do nabízeného registru zapisovat a platit požadovaný poplatek. Zápis do těchto rejstříků je zcela dobrovolný a je tedy na osloveném podnikateli, zda nabízenou službu využije či nikoliv.

Bednárová Pavlína, vedoucí ObŽÚ Žatec