Aktuálně - Analýza odpadu v Žatci: Jen třetina objemu je v černých kontejnerech správně!

Analýza odpadu v Žatci: Jen třetina objemu je v černých kontejnerech správně!

Svetr, plastová lahev, plechovka od piva, krabice od mléka. Polévka v pytlíku roztržená, ale nenačatá. Láhev od rumu. Žehlička. To jsou namátkou věci, které lidé v Žatci běžné odhazují do černých kontejnerů na směsný komunální odpad. Většina se přitom dá vytřídit, aniž by to bylo nějak komplikované.

Zkrátka: plast, papír, sklo, oděvy, k tomu trochu plechu a nebezpečného odpadu. A jen tak okrajově také typický směsný odpad. Řečí čísel: na sídlištích v Žatci tvoří směsný komunální odpad v černých kontejnerech jen třetinu obsahu, naopak dvě třetiny jsou tvořené odpadem k recyklaci.

To vše ukázala detailní analýza tří černých odpadových kontejnerů z ulic Růžová, Jabloňová a Husova, tedy z nejobydlenějších žateckých lokalit, kterou provedli pracovníci svozové společnosti Marius Pedersen ve spolupráci s městem na konci listopadu. Druhá část analýzy proběhne na jaře, kdy se detailně probere obsah nádob od rodinných domů.

Co konkrétního analýza od bytových domů ukázala? Že z celkového objemu odpadu o váze 142 kilogramů ve třech nádobách bylo směsného komunálního odpadu jen 29 kilogramů. K nim lze připočítat 20 kg gastroodpadu, pro který v Žatci nejsou nádoby. Vše ostatní o váze 93 kilogramů šlo vytřídit. Největší část obsahu kontejnerů tvořil biologicky rozložitelný odpad (21 kg), objemný odpad (16 kg), textil (15 kg), plast (13 kg), papír (12 kg) a sklo (8 kg).

Město Žatec za rok 2022 zaplatilo za odpadové hospodářství dohromady 33 milionů korun. Velkou část těchto výdajů tvořily poplatky za svoz a skládkování směsného odpadu. Tedy právě odpadu, jehož množství, jak ukazuje analýza, může být po vytřídění mnohem méně. Což může být teoreticky cesta, jak nezvyšovat výdaje města – a tedy i poplatek za odpady pro občany. Ten zatím zůstává ve výši 900 Kč na osobu.

Třídění je zároveň způsob, jak zvýšit příjmy města, a tedy finanční bilanci za odpadové hospodářství, protože za recyklovaný odpad město inkasuje odměny od společnosti EKO-KOM.

A správné třídění je také způsob, jak dosáhnout většího pořádku na stanovištích pro odpadové nádoby. Nesešlápnuté plasty či neroztrhané papírové krabice zbytečně zabírají místo v nádobách na třídění, kam by se toho jinak vešlo více. A do nádob na směsný odpad nepatří vůbec!

Pokud si někdo myslí, že odložením odpadu do kontejneru (nebo dokonce jen k němu) se zbavil odpovědnosti, pak se velmi mýlí. Stále zůstává finanční odpovědnost.

Svoz a likvidaci odpadu neplatí nějaký anonymní úřad: Platí to město z peněz nás všech, ať už přímo z poplatků za odpady nebo nepřímo z našich daní. A my sami výdaje za odpady můžeme snížit. Je to naše zodpovědnost.

Tomáš Kassal

Příklady správného třídění

Druh odpadu                                              Patří do

Použité dětské pleny                                  Směsný komunální odpad