Aktuálně - Krajské setkání Sdružení historických sídel proběhlo v Žatci

Krajské setkání Sdružení historických sídel proběhlo v Žatci

Setkání zástupců měst krajské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se uskutečnilo v pátek 2. února na žatecké radnici.

„Hlavním bodem jednání bylo vyhodnocení soutěže Památka roku 2023. Vítězem krajské sekce v obnově památky nad 2 miliony Kč se stala Synagoga v Budyni nad Ohří těsně před žateckou synagogou. Dalšími nominovanými památkami opravenými v roce 2023 byl barbakán Žatecké brány v Kadani a městský dům v Úštěku," popsala hlavní závěr setkání místostarostka Žatce Jaroslava Veselá.

Na programu jednání bylo také předávání zkušeností s obnovou památek nebo podpora akcí Sdružení historických sídel jako je akce Brány památek dokořán, kdy se členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel (18.4.) a po celý duben otevírají památky ve svých městech, pořádají prohlídkové okruhy, výstavy, koncerty, přednášky apod... Další akcí Sdružení historických sídel, jež podporuje informovanost o památkách, je soutěž Cestovatelský fotodeník a také soutěž Mladí fotografují památky.

Cílem Sdružení historických sídel je podpora obnovy a zachování stavebních památek, podpora cestovního ruchu a zejména informování veřejnosti o krásných místech naší vlasti. Nejznámější aktivitou sdružení je pak každoroční vyhlášení města roku, což je titul, po němž touží i Žatec. „My, Žatečtí, se těšíme, že konečně zvítězíme v celostátní soutěži Historické město roku, kde jsme v letech 2021 a 2023 byli nominováni na cenu vítěze, tedy obsadili konečné 2. místo,“ dodala Jaroslava Veselá. (red)

Datum vložení: 6. 2. 2024 8:33
Datum poslední aktualizace: 6. 2. 2024 8:35