Aktuálně - Máte rádi kočky? Nekrmte je v ulicích a podpořte ty, kdo ví, jak jim pomáhat

Máte rádi kočky? Nekrmte je v ulicích a podpořte ty, kdo ví, jak jim pomáhat

Volně se pohybující kočky v ulicích Žatce jsou opakovaným zdrojem diskuzí a debat, proč jim nikdo nepomáhá. Skutečnost je ale taková, že pomoc potřebuje jen malá část z nich, proto ani mnohdy vymáhaný odchyt koček městskou policií není často potřebný.

Je totiž významný rozdíl mezi životem koček a psů, nejčastějších domácích mazlíčků. Zatímco volně pobíhající pes bez pána je vždy problém, který městská policie musí řešit, kočka pobíhající mezi domy nemusí ničemu a nikomu překážet. Pobyt na ulici mezi domy je totiž brán pro kočky jako přirozené prostředí. „Strážníci odchytávají či přebírají od občanů pouze malá opuštěná koťata, která jsou závislá na matce, nebo kočky, které dle zjevných příznaků trpí nejrůznějšími chorobami či jsou viditelně zraněné. Ze strany strážníků tedy může dojít i k tomu, že zvíře odmítnou převzít,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar.

Odmítnutí kočky ze strany městské policie navíc může být způsobené i tím, že v Žatci žádný oficiální útulek pro ně není. Jednou možností, kam kočky může hlídka strážníků odvézt, je útulek pro opuštěná zvířata v Jimlíně, kde je ale často kvůli naplněné kapacitě odmítají převzít.

Přesto město na kočky myslí a hradí základní veterinární péči o ně. Jde o poplatky za kastraci a odčervení, ale jen pro omezený počet zvířat ročně. Další alternativou v Žatci je pak pomoc spolku Kočičí tlapky Žatec.

Pro život koček v ulicích Žatce proto platí dvě zásadní pravidla:

Za prvé, lidé by neměli na ulicích kočky krmit. Když tam kočka nebude mít co jíst, nebude se tam zdržovat. A ve většině případů se kvůli tomu přestane toulat, což je jim vlastní, a vrátí se domů. Navíc tímto zbytečným krmením vzniká nepořádek kolem domů, žrádlo pro kočky přitom láká i potkany či další problémová zvířata.

Za druhé: Kdo má potřebu kočkám pomoci, měl by tak činit prostřednictvím už existujících organizací. Lidé mohou finančně či materiálně podpořit spolek Kočičí tlapky Žatec, který má svůj facebookový profil, nebo útulek v Jimlíně, jenž má i funkční webové stránky.

Tomáš Kassal

Ilustrační foto: web utulek-jimlin.cz