Aktuálně - Město zvažuje možnosti, jak podpořit provoz KD Moskva

Město zvažuje možnosti, jak podpořit provoz KD Moskva

Město Žatec zvažuje různé možnosti, jak zachovat provoz Kulturního domu Moskva. Majitelé objektu zopakovali nabídku, aby město KD Moskva odkoupilo, stanovili si ale nereálný požadavek, aby se tak stalo do konce února.

O dalším fungování KD Moskva diskutovali zastupitelé na své schůzi v minulém týdnu. Přestože žádné závazné usnesení nemohli z časových a technických důvodů přijmout, z debaty vyplývala ochota a snaha kulturní dům případně převzít a provozovat. O konkrétních možnostech budou zástupci města s majiteli nemovitosti ještě jednat.

Z debaty zastupitelů i z vystoupení veřejnosti bylo patrné, že na zachování provozu KD Moskva mají všichni zájem. Pro jeho odkoupení hovoří i nedávný prodej Lidového domu, druhého dosud fungujícího objektu s tanečním sálem ve městě. Zda bude Lidový dům sloužit kulturním akcím, zatím není jasné. Pokud by kultuře nesloužil, zůstal by poslední velký sál, kde lze pořádat maturitní plesy, společenské akce a další veřejná setkání, a to právě na Moskvě.

Technický stav KD Moskva je ale po letech užívání v nevyhovujícím stavu a vyžaduje nemalé investice. I přesto je jeho odkoupení variantou, o níž ale nebylo možné rozhodnout okamžitě na únorovém jednání. Město chce majitele oslovit s nabídkou, že KD Moskva může odkoupit později a aby objekt sloužil kultuře dál, nabídnout zatím finanční podporu.  „Jsme otevření možnosti jim pomoci, aby tam kultura zůstala zachována. Zatím probíhají další jednání. Město není připravené na to, aby Moskvu koupilo a pak přemýšlelo, co s ní. Nechceme udělat podobné chyby, jako třeba v minulosti v případě nevýhodné koupě Dreherova pivovaru. Raději si to chceme nejprve promyslet, některé věci zanalyzovat a prověřit. Ale v době našeho přemýšlení nabízíme majitelům pomoc, pokud o ní bude stát. Nikdo přece nechce o plesové sezóny přijít,“ vysvětlil postup města starosta Radim Laibl.

Současná nabídka na odkoupení Moskvy byla pro zastupitele nečekaná. Nepočítal s ní ani rozpočet města, natož aby byly připravené peníze na nezbytné opravy objektu. Někteří zastupitelé nezpochybnili nutnost zachování provozu KD Moskva, ale zároveň upozornili, že Žatec v současné době provádí celou řadu významných investic, a další jsou v různé fázi příprav a úvah. Proto je rozhodování komplikované. Tomáš Kassal

Datum vložení: 27. 2. 2023 14:38
Datum poslední aktualizace: 27. 2. 2023 14:40